Proč jsou všichni takoví?

recenze

Zámek (2014) / jakear (334 views)
Proč jsou všichni takoví?
Absurdní román spisovatele Franze Kafky začíná příchodem zeměměřiče K. do vesnice pod zámkem. Jde o zvláštní příběh plný nevysvětlených událostí, ve kterých dává autor prostor pro domněnky a předpoklady čtenáře.

K. se ve vesnici seznámí s Frídou, se kterou se co nevidět zasnoubí. K.-ovi je následně zamítnuta žádost o zeměměřičskou práci a starosta mu vzkáže, že může být přijat jako školník. Tam se s Frídou odstěhují...

Kafka ve svém románu ukazuje nesmírnou beznaděj, která na čtenáře útočí z každé stránky. Jak už jsem zmínil, co se příběhu týče, dozvíte se jen prosté minimum a pokud chcete vědět víc, můžete hádat či se jen domnívat. V dnešní době je spousta různých pohledů na knihu. Jisté však je, že nahlížíme na boj jednotlivce se společností.

Kniha na mne působila poněkud ponuře a depresivně. Troufám si tvrdit, že nejdůležitější z knihy jsou vratké pocity hlavní postavy, která je odmítána okolím a dopadají na ni hrozivé myšlenky s veškerou svojí barvitostí.

Pokud hledáte knihu na odpočinkovou letní četbu, tak ruce pryč. Jste-li ale lehce náročnější, zkuste Kafku.

kniha Zámek recenze