Pro mě neexistuje.

recenze

Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá (2016) 2 z 5 / Channach
Harry Potter a prokleté dítě: Část první a druhá

„Takhle to přeci chodí, ne? Mezi přáteli. Nevíš, co ten druhý potřebuje. Jen víš, že to potřebuje. Najdi ho, Scorpiusi. Vy dva patříte k sobě.“

J. K. Rowlingová přivedla ke čtení celou jednu generaci. Někteří si dokonce dělají legraci z toho, že díky ní, zůstávají knihkupectví otevřená ještě o nějaký pátek déle. Vždycky jsem ji obdivovala jako osobnost a autorku, která se nebojí zabíjet milované postavy a pro dobro příběhu udělá všechno. Myslela jsem si, že už má nahrabáno dost. Spletla jsem se. Nikdy jí neodpustím, že můj zamilovaný Harryho příběh znásilnila a nedonutila pisálka tohoto příběhu zachovat to, co na Bradavicích zbožňujeme. Jeho příběh je odfláknutý, napsaný na koleně. A chtějí za to 500,- …asi aby nakrmili kapsy všech tří jmen na obálce knihy. Mnohem víc, než kolik mě stál poslední, až mrazivě úžasný Harry Potter a relikvie smrti, u kterého jsem plakala, měla tep minimálně 157 úderů za minutu a musela jsem rázovat po pokoji, abych některé věci rozdýchala.

Nechápu, že k tomu J. K. propůjčila jak jméno svoje, tak Harryho. Kniha se tváří, jako každá jiná ze série. Naprosto záměrně je na obálce velkým autorčino jméno a teprve menším, že se jedná o divadelní scénář napsaný někým jiným. Díky svým divadelním létům jsem zvyklá číst divadelní scénáře. V tom tedy problém netkvěl. Chybělo tam srdce a pečlivost. A pokud bych měla psát výčet všeho, co bylo špatně, byli bychom tu hodně dlouho. Základní problémy (obsahuje spoilery):
1. Postavy se nechovaly jako postavy, které známe a milujeme. Byla použita jen jejich jména, zatímco charaktery byly naprosto zprzněny, zohýbány a zploštěny. Ron byl asi ze všech nejhorší. Karikatura sebe sama, naprostý imbecil degradovaný na náhradníka za bratra v obchodě. Ron je ve skutečnosti bystrozor – a myslím, že zatraceně dobrý. Je dobrý manžel, otec i přítel.
2. Příběhu chybělo kouzlo. Úžasné efekty, akce a cestování časem nenahradí máslový ležák, „Pokoj hipogryfům dobré vůle“ ani Hagridův kapesník velikosti ubrusu.
3. Kde byl vůbec Hagrid? Jaktože McGonagallová pořád učí a proč nebyl v úvodní scéně Hugo? Na Huga jakoby zapomněli a vzpomněli si až v půlce.
4. Chyby v cestování časem.
5. Chyby v překladu. Co je sakra „Brachiabindo“? A v Krásnohůlkách nestudovaly jen dívky, jak ví každý čtenář…filmy při překladu nestačí. Nagini zcela určitě není samice.
6. Harry je jasnovidec? Jeho vize Voldemorta způsoboval viteál v něm a jejich samotné spojení. A Harry by nikdy nemluvil s profesorkou McGonagallovou tak, jak to dělal! A nikdy by nerozdělil přátele. A anotace – rodič tří školáků – měl s nimi asi hodně práce, když trávili 10 měsíců i s víkendy ve škole.
7. V Ohnivém poháru jasně stojí, že pokud šampión nezíská vejce, bude mít pramalou šanci na úspěch v posledním úkolu. A navíc vyhrané body pouze zvyšují náskok v bludišti. Logickým krokem by bylo přemístit se přímo do bludiště a jednat tam. Anebo neměl Cedric bez vejce uspět.
8. Harryho z domu, kde zemřeli jeho rodiče, vynesl Sirius a ne Hagrid.

„Některé věci zkrátka nejsou zadarmo.“

Příběh sám o sobě až tak špatný nebyl. Ale chybělo mu propracování a trocha láskyplného pilování k dokonalosti. Opravdovým fanouškům toto „pokračování“ zlomilo srdce. Nemůžu uvěřit, že to J.K. udělala. Scorpius a Draco jsou jedinými postavami, které mě bavily. Pak tu máme nádherný okamžik se Snapem a naprostý trapas s Brumálem. („Co říkáte na to, že jsem syna pojmenoval po vás?“ to jako fakt?!). Některé věci působí amatérsky, jako prvotina začínajících autorů fanfiction. Musím říct, že jsem sama narazila na fanfiction Harry Potter a pyramida osudu dlouho před tím, než vyšel poslední díl (tím myslím Relikvie smrti, Proklaté dítě za díl nikdy považovat nebudu)…tehdy jsem zůstala vzhůru celou noc, plakala a smála se. Moc se mi to líbilo. A autor či autorka nevydělal/a ani korunu a přesto byla z příběhu cítit láska. A já si jej i po letech pamatuji a smekám.

Určitě si ji přečtěte, abyste mohli ocenit, kolik píle, srdce a talentu musela J.K. vložit do pravých Harry Potterů, aby byly tak úžasné, propracované a milované, jak je známe. A pak jej rychle zapomeňte.

Petass
01.02.2018

Nechtěla jsem ji číst, ale kouzlo "zažít znovu" bylo silnější... Naprosto souhlasím s každým slovem. Velké zklamání. Pro mě je ta genialita Harryho v provázanosti, jak v sedmičce všechno zapadne do sebe v jeden dokonalý celek. V Prokletém dítěti se na to autor vykašlal až mám pocit, že snad Harryho ani nečetl...

DominaCZ
01.02.2018

souhlasím, skvěle napsáno.

monika6885
22.10.2016

Zcela souhlasím, podle mě je to jako námět dobré, ale chtělo by to detailnější zpracování. Co se týče cestování časem, chce to hodně opatrnosti. Je to takový nedbalý pokus o pokračování, i když se na mnoha webech píše , že se nejedná o oficiální pokračování.
Akorát k bodu číslo 5 : Nagini určitě JE samice !!!

aluskacz
05.10.2016

Byla jsem na vážkách jestli číst nebo nečíst. Po přečtení recenze spíš číst nebudu. Miluji celou sérii, přečetla jsem několikrát a ještě několikrát přečtu, tím jsem si jistá a nechci si kazit svoji představivost a své dojmy a pocity z ní. Díky za recenzi :)

PokiCz
05.10.2016

Díky za recenzi, raději si knihu nejdřív někde půjčím než si jí koupím. :D

Channach
05.10.2016

Děkuji moc za milé komentáře a upozornění. Ano, Nagini je samice. Už jsme se k tomu dostali i se samotným překladatelem. Zafixovala jsem si "Naginiho", "Naginimu" ze čtvrtého dílu. Až později bylo zjištěno, že se jedná o samici. Chyba je tedy na mé straně a já se omlouvám.

cathyblack
04.10.2016

Musím teda říci, že s recenzí souhlasím, byť jsem knihu četla již před měsícem v originále a zvědavostí slintala palec až do varhánků a otáčela stránky tak zuřivě, že jsem se i řízla. Skvělost, bravurnost a genialita příběhů Harryho Pottera skončila Relikviemi. Neže by to bylo tak hrozné, se skvělostí předchozích dílů se to však nedá srovnávat ani omylem.

TrissM.
04.10.2016

Poznámka: Nagini zcela jistě samice je.

msjadepaton
04.10.2016

Už to, že existuje epilog považuju za naprosté selhání. Prokleté dítě zatím číst nebudu, možná až budu mít někdy hodně velkou chuť. Ale i v té chvíli, si možná raději přečtu nějakou dobrou fanfiction.

K této recenzi mám jen jedinou poznámku - pokud si správně pamatuju, Nagini je samice. Tedy, nejsem si jistá, jak je to v českém překladu, ale v originále určitě.

zuzana4625
04.10.2016

Skvelá recenzia, presne vystihnuté čo som si pri čítaní myslela. Sklamanie neskutočné, bez duše...amatérske, hrošie ako akákoľvek fanfition od nejakej 13 ročnej fanynky, ktorá aspoň dokáže zachytiť atmosféru a charaktery. Smiešne rozhovory. Nechcem spoilovať ale niektoré momenty proste WTF. Rozhovory medzi Scorpiusom a Albusom veĺmi dovné na 14 ročných chalanov.

Otras na vytiahnutie peňazí :( Rowlingová mohla dať priestor aspoň iným klavitnejším fanfition, keď už.

Kiisaki
04.10.2016

Já jsem ovšem i u nové knihy plakala, měla tep 157 úderů za minutu a musela jsem chodit po pokoji, abych to celé rozdýchala - VZTEKY :D Neskutečný škvár. Opravdu mě mrzí, že spousta lidí knihu hodnotí způsobem "není to sice ono, ale je to HARRY POTTER, takže tomu dám pět hvězdiček".

martina.tim
04.10.2016

Ahoj, a díky za recenzi. Knihu jsem nečetla a ani ji nemám v plánu číst. Už jen cena knihy je dost alarmující za příběh, který už nemá s tím předešlým absolutně nic společného. Při listování, když jsem na ni narazila v hypernově mě kniha zcela odradila. Miluju ten původní příběh a toto rádoby pokračování si nechám směle ujít. :)