Připravte se na čtení, nastává Van Goghova hvězdná noc

recenze

Van Goghova hvězdná noc (2017) / klarkova
Připravte se na čtení, nastává Van Goghova hvězdná noc
"Projdi se po pravěké jeskyni. Seznam se s půvabnou královnou Nefertiti. Nebo si třeba pohlaď hranostaje z obrazu Leonarda da Vinciho či oslav narozeniny s Marcem Chagallem."

Tak trochu jiné dveře do světa dějin umění odemyká svou knihou Van Goghova hvězdná noc spisovatel Michael Bird. A aby se v tom světě čtenář cítil útulně, Kate Evans jeho stěny vymalovala půvabnými ilustracemi.

Van Goghova hvězdná noc probouzí v malém čtenáři chuť objevovat, prozkoumávat země s bohatou historií, osobnosti, které se na jejich popularitě podílely a díla, kterými oslnily. Co se knize musí nechat, je její nadšení pro umělecká bádání - způsob vyprávění čtenáře snadno strhne.

Někdy se u naučných titulů coby čtenáři setkáváme s nepříliš záživným způsobem sdělení, který spisovatel zvolil. Autor má tendenci informace kupit do nevzhledných vět, do kterých zakomponuje prostudovaná fakta a vsází pouze na ně, nikoliv na formu sdělení. Sám čtenář se během čtení přistihne, s jakou neochotou pročítá sepsaný text a v duchu propočítává počet zbývajících stránek, které ho dělí od konce knihy. To se naštěstí Van Goghovy hvězdné noci netýká.

Autor dětem žádná vyčerpávající tvrzení nevnucuje, pouze nabízí možnosti, jak pracovat s poskytnutými informacemi o daném historickém období, o osobnostech, i o technikách umění té které doby. Ukazuje dětskému čtenáři sérii způsobů, jak o umění uvažovat, jak pracovat s příchozími asociacemi, a vše vysvětluje srozumitelnou formou.

Po přečtení titulu je dětský čtenář schopen dílo zařadit do správného období, zároveň mu umožňuje spojit si s daným dílem okolnosti jeho vzniku a zamýšlet se nad důvody, pro které se umělci rozhodli dílo vytvořit, předně, co je k jejich rozhodnutí vedlo. A konečně - jsou schopni zkoumat povahu díla, co představuje.

Kniha během vyprávění představuje i denní rutinu obyvatel dané doby. Neukazuje jen finální dílo, přibližuje čtenářům životní podmínky podmínky dané éry. Analyzuje úsilí umělců, které museli vynaložit, aby vytvořili pozoruhodná díla, o kterých se hovoří desítky, stovky i tisíce let po jejich vzniku a které v dalších generacích stále zanechávají hluboký dojem.

Kniha je doplněna o časovou osu, kde dětský čtenář může veškerá svá zjištění v kostce zrekapitulovat. Na konci knihy také najdeme slovníček pojmů, který dětem srozumitelnou formou vysvětluje významy použitých slov (zmíněné abstraktní pojmy, názvy materiálů, které byly použity pro výrobu daných děl, označení osob, umělecké metody využívané v minulosti i dnes, umělecké směry apod...).

Zde není co vytknout, kniha si po právu zaslouží plný počet hvězd.

Van Goghova hvězdná noc se zapíše do lunárního kalendáře malých knihomolek a knihomolů po celém světě - stačí otevřít knihu a napříč časem procestovat tajuplné kouty země.

Komentáře (0)

kniha Van Goghova hvězdná noc recenze