Případ Samorost - tajemno a napětí v původní české detektivce

recenze

Případ Samorost (2013) 5 z 5 / Lensiiee
Případ Samorost

Případ Samorost je původní česká detektivka napsaná Pavlem Jansou. Hned v úvodu knihy je však čtenář upozorněn na to, že tento příběh není jen výmyslem autorovi fantazie, ale byl z velké části inspirován vyprávěním jednoho konkrétního „ doživotního majora doktora“.

Knihou nás provází major z jedné kriminálky v Zemi moravské, který po prodělané srdeční příhodě a následné téměř roční rekonvalescenci počítá s tím, že nyní už ho čeká jen invalidní důchod. Jakým je pro něj však překvapením, když mu jeho nadřízený nabídne, že než dosáhne řádného důchodového věku může se věnovat jednomu „pomníčku“ tedy případu, který je na mrtvém bodě a již delší dobu se jej nedaří vyřešit. Dalším překvapením je pro něj zjištění jaký, že to případ mu byl konkrétně přidělen. Jedná se o případ zmizení jeho přítele Tomáše Heřmana. Tomáš se narodil v americkém státě Ohio mladým českým rodákům a do České republiky se přistěhovat na konci roku 1989. Jedná se o spořádaného, šťastně ženatého muže, který vlastní a úspěšně provozuje nakladatelství Memoria. Jednoho dne se však jeho žena vzbudí a zjistí, že její muž nedorazil domů po svém pravidelném setkání s přáteli, mezi které patří i náš major, který je shodou okolností také poslední člověk, který s Heřmanem mluvili. Pro našeho majora je to výzva. Nejenže může před odchodem do důchodu pohnout s neřešitelným případem, ale může i objasnit kam zmizel jeho přítel. Odešel Heřman dobrovolně? Ale proč si s sebou nevzal mobil, svůj americký pas či povolení k pobytu? Dokonce i auto zůstalo stát na parkovišti. Mohl se stát obětí nějakého zločinu? Major se své příležitosti chopí. Vyptává se a do svého pátrání vkládá opravdu hodně energie. Zajímá se o každý drb a pocity Heřmanových známých. Postupně odhaluje tajemství Heřmanova života a zjišťuje, že jeho přítel nebyl tak dokonalý jak si o něm všichni mysleli.

Případ Samorost je má první kniha z edice původní česká detektivka. Nejsem velkým fanouškem detektivek a upřímně jsem z této knihy měla strach. A možná to bylo dobře, protože o to větší je teď má spokojenost. Knihu jsem přečetla za dva dny. Je úžasné, jak autor dokáže udržet čtenáře po celou dobu v napětí. Společně s majorem jsem zkoumala každičký detail a snažila jsem se odhalit, co přesně se s Heřmanem stalo. Neustále jsem musela přemýšlet, jestli se vrátil do Ameriky nebo se mu něco stalo.

Na této knize mě nejvíc překvapil onen záchvěv tajemna, který celou knihu provází. Nejedná se o klasickou detektivku, kde máme tělo a všude tečou potoky krve. Naopak kniha svádí čtenáře k přemýšlení o závěrech ze sekce fantasy. Já rozhodně dávám této knize plný počet bodů. Mě zaujala na tolik, že se teď budu k detektivkám uchylovat častěji. Pokud hledáte knihu, při které můžete zapojit mozek a užít si trochu tajemna a napětí. Případ Samorost je ideální kniha pro Vás.

Lensiiee
13.10.2013

Děkuji ti.

tyzik.cejka
13.10.2013

moc pěkně napsané omlouvám se za ten komentář neboj už je smazaný

Hřibče
25.05.2013

Hezky napsaná recenze, kniha může být hodně zajímavá a napínavá! :)