Případ G

recenze

Případ G (2019) / Haneska.
Případ G
Případ G je již 10. dílem série o inspektoru Van Veeterenovi napsanou rukou Hakkana Nessera, autora severské krimi prózy.

Přiznám se, že tento autor mě dosud nějak obcházel a tahle kniha je od něj tedy tou první, do které jsem se pustila. Přes počáteční obavy, zda mi nebudou nepřečtené díly chybět k tomu, abych navázala tam, kde předchozí děje skončily, musím konstatovat, že kromě pár zmínek o případech řešených v minulosti, jsem o nic nepřišla a díl se dal bez problémů číst jako samostatný příběh. Co je zvláštní, je to, že ačkoliv v České republice je kniha novinkou, v originále vyšla již v roce 2003.

Jak již samotná anotace této novinky napovídá, tentokrát bude mít komisař Van Veeteren co dočinění s vraždou ženy, která byla nalezena na dně prázdného bazénu. Je vyloučení, aby šlo o nehodu. Kdo by skákal do bazénu bez vody? Je zřejmé, že se jedná o vraždu, které ale nebyli přítomni žádní svědkové. Jelikož ale její manžel nikdy nebyl žádný svatoušek, padá první podezření samozřejmě na něj. Nicméně, jak chcete někomu dokázat zločin, pokud má tento člověk dokonalé alibi? Měl snad nějakého komplice? Nebo kdo může být za vraždu ženy zodpovědný? Je jasné, že tentokrát nebude mít komisař Van Veeteren lehký úkol a bude trvat řádku let, než se nevyřešený případ opět podaří dostat na světlo spravedlnosti.

Tahle kniha nebyla úplně tou, od které bych se nemohla odtrhnout. První polovina mi přišla zdlouhavá a stále jsem se těšila na nějaký zvrat v příběhu. Ten ale přišel až téměř na konci druhé poloviny, kdy se příběh začal postupně rozplétat a čtenář konečně dostal odpovědi na otázky, které ho v průběhu čtení nahlodávaly. Každopádně autorovi nelze upřít čtivost a jízlivý smysl pro humor často spočívající v ironických dialozích. Poznámce: „Je to celkem klidný typ až na tu tendenci občas zabíjet lidi.“ se nešlo neusmát a podobných se najde v knize mnohem více.
V dnešní době, která je přesycená severských thrillerů Jo Nesba nebo dua Larse a Keplera je tato detektivka příjemným čtením, kdy autor nemá zapotřebí drastickým způsobem líčit krvavé scény a násilí a činí tak vítané osvěžení v tomto žánru. Ráda si přečtu jeho zbývající knihy, abych se dozvěděla, jaké předchozí případy musel Van Veeteren vyřešit.

Komentáře (0)

kniha Případ G recenze