Příliš mnoho odmítnutí

recenze

Příliš mnoho Kateřin (2015) 1 z 5 / ilosek
Příliš mnoho Kateřin

John Green, John Green a ještě jednou John Green. Jeho jméno nás v posledních letech provází všude, ať už si to přejeme nebo ne. Mnozí ho srovnávají s legendami jako je Tolkien, nebo Rowlingová, ale i přes to, že má své jedinečné kouzlo, jim se vyrovnat nemůže. A kniha Příliš mnoho Kateřin je příliš obyčejná na to, aby se mohla srovnávat s Pánem prstenů.

Colin je geniální dítě, které právě úspěšně odmaturovalo a dostalo kopačky od své devatenácté Kateřiny. Je z toho pochopitelně na prášky, ale má štěstí, že má věrného kamaráda Hassana, který ho vytáhne na výlet, který nemá danou trasu ani cíl. Nakonec dojedou do malé ospalé vesničky, kde si najdou práci i ubytování. Colin poznává nové přátele a novou holku, která se nejmenuje Kateřina. Dokáže s ní však navázat víc než přátelský vztah?

Musím se přiznat, že po přečtení knihy Hvězdy nám nepřály jsem byla neskutečným fanouškem Greena a na jeho další knihy jsem čekala se zatajeným dechem. Ale s dalšími a dalšími vydanými knihami se čím dál míň těším na to, co mě zase čeká. A Kateřiny bylo jedno velké zklamání.

Hra na city, hloubka příběhu a zajímavé citáty – to jsou hlavní znaky většiny greenových knih, které svět zbožňuje. Kateřiny však naprosto vybočují z řady a neobsahují ani jeden ze zmíněných znaků. Nejen že jsem se do čtení musela neustále nutit, protože mě kniha neskutečně nudila, ale ještě k tomu jsem se musela neustále rozčilovat nad hloupostí hlavních hrdinů.

Rádoby geniální a zázračné dítě Colin, který se pyšní nadprůměrnou inteligencí, mi přišel neuvěřitelně naivní, hloupý a sobecký. A to se moc nezmiňuji o tom, jak se neustále litoval a měl neustálou potřebu na sebe upoutávat pozornost. Ani další postavy příběh nemohly zachránit, protože nebyly pořádně propracované a přišli mi příliš vyumělkované.

I přes všechny negativa zkusím vypíchnout i pár pozitivních stránek. Jako první bych mohla zmínit poznámky pod čarou, které knihu oživily a udělaly ji aspoň o něco zajímavější. Za druhé se mi vcelku líbil závěr knihy, který výjimečně nekončí tragickou událostí. A za třetí… Nic už mě nenapadá.

Celkově je Příliš mnoho Kateřin úplný propadák, který si už určitě nikdy nepřečtu. Byla jsem upřímně ráda, když jsem dočetla poslední stránku a mohla knihu odložit. Doufám, že další Greenovi knihy zase budou mít své kouzlo, které se u této knihy asi opomnělo.

Kaaramelka
03.12.2015

souhlasím, tato kniha mě nejvíce zklamala... řekla bych, že je to nejslabší kniha Greena :)) mně přišlo, že kniha nemá ani pořádný děj... moc mi kniha nesedla, a jak jsem se na ni těšila, tak jsem ji i rychle přečetla a odložila :D