Prijmite pozvaie do 14. storočia

recenze

Královské intriky (2015) 4 z 5 / cwrcekk
Královské intriky

Predstavte si, že sme v 14. storočií. České kráľovstvo sa zmieta v bojoch a nepokojoch po vymretí Přemyslovcov o to, kto sa stane panovníkom a kto obsadí najdôležitejšie politické posty. Je to veľmi neisté a nepokojné obdobie.
V tejto dobe vyrastá mladá a pôvabná Markéta z Brezovej. Okrem iných pozitívnych vlastností je aj inteligentná a dostane sa jej potrebného vzdelania. Je liečiteľkou, ovláda cudzie jazyky, aj hru na hudobné nástroje. Je príliš pôvabná na to, aby to mužov v jej okolí nechávalo chladnými. Stane sa špiónkou samotného kráľa a táto nebezpečná úloha ju zavedie na rôžne, často aj zahraničné miesta. Na každom kroku sa stretáva s vysokou politikou, intrigami, úkladmi, závisťou, pokrytectvom a neverou. Zisťuje, že na kráľovskom dvore nikto nie je taký ako sa tvári a život sa s ňou občas veľmi kruto pohrá.
Ak máte chuť si na chvíľku oddýchnuť a vrátiť sa o pár storočí späť, tak prijmite toto pozvanie a nebudete ľutovať.

Do rúk sa mi dostala prvotina mladej českej autorky Emmy Riedovej, ktorá síce pracuje ako advokátska koncipientka, ale históriu milovala odjakživa. Najprv písala poviedky, kratšie detektívne a historičké príbehy a teraz vydala svoj prvý román. Anotácia ma zaujala a obálka upútala. Hoci historické romány čítam minimálne, rozhodla som nejaký si zase raz prečítať.

,,-Na českých ľuďoch sa mi vždy páčila ich drsná prostota, priamočiarosť, mužnosť. S tým je teraz asi koniec. Za pár rokov tu máme všetko - krátke kabátce, upnuté nohavice a i nesmyselne dlhé rukávy a špice topánok.-Možno bude jemnejší vkus v obliekaní znamenať i zjemnenie mravov.-O tom pochybujem. Jedinou zmenou bude to, že dnešné bodnutie dýkou do brucha vystrieda zajtrajší jed tajne nasypaný do pohára. Zmekčilosť, to nás čaká, ale mravnosť nikdy."

Príbeh je napísaný veľmi dobre. Už od prvej stránky ma zaujal. Ocitla som sa v Brezovej a sledovala ako Markéta vyrastá so svojím nevlastným bratom Adamom, s ktorým si vybuduje veľmi silné puto. Učí sa za bylinárku a korenárku, čo bolo v tej dobe jedno z najlukratívnejších povolaní. Kto vedel liečiť, bol medzi ľuďmi ako boh. Potom si ju vybrala pani hradu Kožlí za svoju spoločnicu a dostalo sa jej kvalitného vzdelania (hudba, jazyky, spoločenské správanie). A hoci má len 12 rokov, Ctibor, pán hradu Kožlí, nemá žiadne zábrany a tak za pomoci nevlastného brata Adama pred týmto tyranom ujde. Spozná muža, špióna, do ktorého sa zamiluje a vďaka ktorému sa stane špiónkou aj ona. Má na to všetky potrebné predpoklady. Začne sa pohybovať v tých najvyšších kruhoch. Zažije toho mnoho, bude musieť prekonať veľké množstvo prekážok, príkorí, ľudskej zloby, dokonca obvinenie z vraždy, ale zažije aj lásku, manželstvo, priazeň mužov a rôzne priateľstvá. Osud sa s ňou fakt pohrá.

Čím ma kniha zaujala je to, že je napísaná z pohľadu rôznych osudových mužov Markétinho života, jedným z nich je dokonca sám Ján Luxemburský. Ani raz nie je príbeh rozprávaný z pohľadu samotnej Markéty, takže sa nikdy nedozvieme čo si myslí a cíti ona, čo by občas nebolo zlé zaradiť. Takto máme celý jej osud sprostredkovaný.
Občas ma tiež miatlo príliš veľké množstvo postáv, hoci chápem, že boli dôležité pre celkové vykreslenie deja.

Kniha má príjemnú atmosféru, chvíľami mi pripomínala Angeliku, ktorú som kedysi dávno čítala. Je pôvabné môcť sa vrátiť späť a sledovať, ako sa dakedy ľudia správali, ako to fungovalo na kráľovskom dvore, alebo sa dozvedieť také maličkosti ako napríklad ako sa riešila v minulosti neplodnosť žien, alebo rozdielne vyznanie dvoch partnerov.

Z textu je cítiť, že je to autorkina prvotina, niektoré pasáže mi prišli nudné a zbytočné a vadili mi skoky v deji, ktoré občas prebehli. Taktiež nechala určité veci otvorené a už sa k nim nevrátila. Zaujímalo by ma ako to nakoniec dopadlo s niektorými postavami. Ale aj napriek tomu si myslím, že máme pred sebou knihu veľmi talentovanej autorky, ktorá sa bude každou ďalšou knihou zlepšovať.