Příjemné, uvolněné kriminální vyprávění z českých luhů a hájů

recenze

Zvěrolékařka na stopě (2015) / Nagadir
Příjemné, uvolněné kriminální vyprávění z českých luhů a hájů
Exkomisař Houdek se krom občasné pomoci kolegům a prací jako soukromý detektiv rozhodl napsat i vlastní detektivku. Vzhledem k tomu, že se ale pokouší o netradiční příběh, potřebuje asistenci své známé, zvěrolékařky Světlé. Ani jednoho by však nenapadlo, že jejich spolupráce pokročí mnohem dál a že budou společně usilovat o vyšetření několika menších i větších kriminálních případů.

Přiznávám, že i když mám detektivky ráda, těch českých jsem moc nepřečetla, proto jsem se trochu obávala, nicméně žádné hrozné zklamání se naštěstí nekonalo a já si Zvěrolékařku víceméně užila.

Hned zkraje musím říct, že mě zaujalo jak je kniha zpracována. Samotný příběh je rozdělen na tři větší části s několika podčástmi z níchž se každá věnuje jinému případu, a tak nějak propojují ten hlavní. Zároveň je za každým případem část, která na danou věc přináší Zvěrolékařčin úhel pohledu. Tenhle mix třetí a první osoby není moc častý, obzvlášť v detektivkách, ale já ho mám v knihách ráda a je to osvěžující. Jazyk který autoři používají je takový příjemně, občas peprně, český a i přes výskyt sprostých slov nepůsobí vyloženě vulgárně, což hodně oceňuju. Vulgarity nemám ráda, ale samozřejmě se najdou autoři, kteři je umí zvládnout a to se právě týká i této knihy. Nevadily mi, krásně dokreslovaly mluvu postav a působily prostě patřičně. Taky musím pochválit styl humoru, který mi naprosto sedl a to se potom prostě každá kniha čte mnohem lépe než když vám vtipy nepřipadají vtipné. Tempo příběhu je pozvolné a pomalé, nikam se nijak zvlášť nespěchá a to mi občas trochu vadilo.

Co se postav týče, kniha se věnuje hlavně oboum hlavním aktérům a na vedlejší pak už nezbylo místo, což ale nutně nemusí být špatně. Pan Houdek je totiž sympaťák, bavilo mě číst o jeho životě, jeho zálibách, o tom jak řeší různé případy, prostě on tuhle knihu vyloženě táhne, takže nevadí že ostatní nedostali prostor. Naopak doktorka Světlá mi příliš nesedla a občas mi přišla trochu falešná. Jejich vzájemný vztah mi pak docela dost vrtal hlavou, teda hlavně to, že se nad tím nikdo nepozastavil. Samozřejmě to, že postarší pán chodí za mladou ženskou nemusí hned něco znamenat, ale okolí to víceméně ignorovalo a já si opravdu nejsem jistá jestli by něco takového bylo v maloměstě možné. Celkově ale postavy působí hodně reálně, alespoň co se jejich citů týče, na druhou stranu jsem se s nimi nedokázala ztotožnit, takže jsem neprožívala jejich úskalí a to je pro mě v knize tak trochu problém.

Samotné případy jsou vcelku banální, některé předvídatelné, některé zas až tak ne a nejsou vyloženě úzce propojené, spíš se jimi jako niť táhne ten jeden základní a důležitý případ, což mi na jednu stranu příjde docela originální, na druhou to ale občas působí příliš protahovaně. Samotný případ černé vdovy totiž v těch menších zapadne. Je pravda, že to pak působí dost skutečně (policie taky určitě neřeší najednou jen jeden případ), ale na mě těch malých odboček bylo ke konci už trochu moc. Asi to bude tím, že nejsem fanoušek krátkých příběhů a baví mě akční detektivky zaměřené hlavně na aktivní pátrání či všelijaké dedukce a různorodé omyly. Toho se právě v Zvěrolékařce nedočkáme. Ono se tu sice pátrá, ale hodně uvolněně. Je to takový Houdkův život okořeněný zločinem. Hlavně mě pak mrzelo že vyústění případu s černou vdovou bylo tak trochu urychlené a odbyté, bylo to řečeno jen tak mimochodem a při tom to vlastně byl ten hlavní případ v knize.

Závěrem. Zvěrolékařka není špatná kniha, prostě se jen netrefila do mého vkusu. Věřím, že postarší čtenáři budou naopak spokojeni, protože tu nejsou žádné výbuchy, komplikované přestřelky a jiné excesy hollywoodského stylu. Je to takové příjemné, uvolněné kriminální vyprávění z českých luhů a hájů.

Za poskytnutí recezního výtisku děkuji nakladatelství Moba

Komentáře (0)

kniha Zvěrolékařka na stopě recenze