Příběh ze života malého chlapce, který byl neobyčejný

recenze

Mladý mesiáš (2016) / Medvědářka
Příběh ze života malého chlapce, který byl neobyčejný
Příběh ze života malého chlapce, který byl neobyčejný díky svému početí i narození. Kniha nás přenáší na začátku do Alexandrie, kde se dětská nevinná hra změní v drama, které nakonec dobře skončí. Tím ale započíná dlouhá pouť malého Ježíše a jeho rodiny do Jeruzaléma a dále do Nazaretu. V Jeruzalémě se chystají na velký svátek Pesach. Ten ale přeruší již na samém začátku Herodovi vojáci a vyvolají tak strach mezi všemi návštěvníky Chrámu. Ježíš s rodinou uniknou jen zázrakem smrti a pokračují do Nazaretu, kde má jeho matka Marie příbuzné a kde bude dobře schován před okolním světem.
Chlapec si moc dobře uvědomuje, že je jiný než ostatní děti a snaží celou dobu nalézt odpovědi na své otázky. Proč umí oživit hliněného holuba ? Proč, když před ním silnější chlapec padl mrtev je najednou živý a opět dýchá ? Co se stalo v Betlémě ? Odpoví mu na to Josef, nebo bude opět jen mlčet ? A co matka, která mu naznačila, že je něco víc a pravdu se dozví v pravou chvíli. V hlavě sedmiletého dítěte je více otázek než odpovědí a i díky své bystré a hloubavé hlavě najde nakonec odpovědi.
Na začátek musím říct, že nejsem věřící a tak jsem ke knize i přistupovala. Naštěstí kniha není jen blábol o Ježíši a není prošpikovaná citacemi z bible, i když mnozí by to zde mohli očekávat. Je to příběh o malém chlapci, kterého trápí spousta otázek a okolí mu na ně neumí nebo nechce dát odpovědi. Je to krásná ukázka toho, jak se žilo v době kdy svět byl ještě v plenkách a přesto již bylo plno krásných staveb.
Když mladý Ježíš odjíždí se svou rodinou do Jeruzaléma, netuší, co mu ta cesta přinese. Že uvidí kolem sebe utrpení a smrt, která ho zasáhne tak hluboko, že bude trpět s oběťmi. Bude ale svědkem i zázraků. Spolu s ním se dovídáme o životě židů a jeho očima poznáváme jejich zvyky a tradice. Poznáváme jeho početnou rodinu a jaké měli mezi sebou vztahy. Dům v Nazaretu, kde se usídlí a kterému vdechnou nový život. To jak Egypťané, jak jim budou říkat v Cipori, pomohou opět oživit vypálené město a ukáží svou řemeslnou zručnost.
Tím vším nás kniha nenásilně provází. Člověk úplně živě vidí jejich pouť a cítí vítr ve tváři, když vyplouvají z Alexandrie a vidí majestátní Velký maják. Pocítíte stejné vzrušení, když se přibližujete do Jeruzaléma a nemůžete se pořádně nadechnout v tlačenici, která tam nastane. Všichni přeci míří do Chrámu. Tenhle svátek ale neprožijete klidně. Herodes řádí a vy se setkáte se smrtí, utrpením a drancováním. Díky tomu ale získáte nové přátele na své pouti. S nimi se vrátíte domů, aby jste se po roce opět v klidu do Jeruzaléma vrátili a prožili Pesach už beze strachu a plni radosti.V tom všem malý chlapec hledá odpovědi a nalézá je. Postupně odkrývá tajemství kolem svého života.

A jak se mi kniha vlastně četla ? Bylo to zvláštní setkání. Už jsem před nějakou dobou zkoušela od autorky číst Interview s upírem, ale prostě to není moje krevní skupina. Proto mě kniha mile potěšila, jak nenásilně vtáhla do samotného děje. Ukázala mi život židů a jejich zvyky v jiném světle. Samozřejmě jsem znala z doslechu něco o jejich žití, ale tímhle mi osvětlila některé otázky a doplnila informace. Bylo mi líto malého chlapce, který měl v sobě tolik otázek a divila se, kolik toho ten človíček ví a jak na to reaguje. To že je sedmileté dítě ? Sama mám v tom věku dceru a přišlo mi to až neuvěřitelné, že tak malá hlavička je plná tak velkých myšlenek. Naučilo mě to dívat se na své dítě jinýma očima. Jeho trápení bylo tak velké a nám dospělým se mohlo zdát tak malé. Nebo to bylo naopak ?

Komentáře (0)

kniha Mladý mesiáš recenze