Příběh jednoho hotelu a její majitelky

recenze

Anna Sacher a její hotel (2017) / Medvědářka
Příběh jednoho hotelu a její majitelky
Příběh jednoho hotelu, její majitelky a i jedné významné epochy dějin. Tak by se dala ve zkratce přiblížit tato kniha.

Možná si někdo mylně příběh splete s beletrií, stejně jako já, ale po pochopení celého konceptu knihy, kdy jde s části o fikci, z části o literaturu faktu a nakonec i tu malou špetku beletrie, je to velmi zajímavé čtení.
Poznáváme první krůčky v dějinách Hotelu Sacher, kdy se vedení nejprve ujímá Eduard Sacher, Annin manžel. Jenže ten brzo umírá a tak otěže převezme Anna. Už do začátku má jasno, jak by hotel měl vypadat a tak dbá na jeho dobrou pověst a hlavně diskrétnost. I díky svému umu vedení vybuduje jeden z nejvýznamnějších hotelů své doby. Sama císařovna Sisi zde obědvá a pochutnává si na slavném dortu.
Ostatně jak plují dějiny, tak pluje i sám Sacher. Korunní princ Rudolf zde pořádá hostiny. Srbský král Milan si hotel tak moc oblíbí, že je zde víc než doma. Hotel bude mít dokonce tu čest, že bude hostit arcivévodu Františka Ferninanda.
Zažijeme i smutné věci jako je pohřeb Eduarda Sachera. Přiblížíme se válečné vřavě 1. světové války i hladu a bídě po ní.
A přesto nebo snad proto si Sacher udržuje renomé a vše přečká. Paní Anna je silná žena a tak to zůstává po celou dobu. Panuje hotelu pevnou rukou až do své smrti v roce 1930.

Monika Czernin nám v knize ukazuje nejen hotel, jeho zákulisí, ale i zajímavý pohled na slet dějin. Někde je to fikce, jinde s buldočím zakousnutí pátrá po dobových pramenech, aby nám ukázala pravdivý obrázek té doby. Po prvotním šoku a pochopení pravé podstaty knihy, kdy jsem opravdu čekala více příběh zaměřený jen na samotnou Annu, se mi dostalo do rukou něco, co mě nakonec i okouzlilo. Takový zrcadlový pohled na dějiny a postavičky z nich, kde nic není přehnané a pevně se drží svého, je příjemné číst.
Pokud ale hledáte jen příběh, kde nebude narážet i na významná data, lidi a vlastně i fámy, tak se raději poohlédněte po něčem jiném. Zde jsou holá fakta přibarvená příběhem jedné ženy, která proslavila jeden malý hotel, kterých bylo v té době ve Vídni dost a dost.

Komentáře (0)

kniha Anna Sacher a její hotel recenze