Příběh falešného copu

recenze

Příběh falešného copu (2020) / eva3992
Příběh falešného copu
Třetí díl série historického krimi románu, v hlavní roli komisař Eduard Plischek. Děj se odehrává v pohraničních Králíkách ve druhé polovině 19. století v době vlády císaře Františka Josefa I.

Tentokrát komisař řeší záhadnou bednu plnou rukaviček, zřejmě dovezenou ze zahraniční a do toho zmizí místní zpěvačka a hadrnice Zuzana. Postupně se odhalují další záhady a pomalá odhalení, které vedou k vyřešení případu.

Knížka mě moc bavila. Kriminální příběh z doby Rakouska – Uherska jsem ještě nečetla a jsem ráda, že jsem to napravila. V knize se setkáme s historickými výrazy, které podtrhují autentičnost děje. Dozvíme se spoustu zajímavého z té doby, např., že hadrnice byla sběračka odpadu z domácností. Vybírala staré hadry, sklo a kosti a dál je prodávala obchodníkům. Ze starých hadrů se pak vyráběl papír. Celkově je zde dobře popsán zdejší život, dozvíme se zde o postavení četníků a financů, služebných i velkých pánů obchodníků.

Jelikož jsem nečetla předchozí díly série, tak jsem měla občas problém se jmény. Ten, kdo zná jednotlivé četníky a strážníky již z minula, tak tomu se kniha určitě bude číst lehčeji. Každopádně není problém neznalost předchozích dílů, i jako samostatná kniha se čte dobře.

Navíc pro mě byla o to milejší, že se příběh odehrává v kraji, odkud pochází moje babička. Ať už samotné Králíky nebo zmíněné obce jako Petrovičky, Jablonné, Třebová, Lichkov a Žamberk. I jména některých postav mi byla blízká, protože jsem několik lidí s těmito jmény skutečně znala.

Příběh mě moc bavil svou gradací. Od seznámení s prostředím, první záhadou, další záhadou, postupné odhalování až po opravdu akční závěr, který jsem ani náhodou nečekala. Kniha je doplněna i vtipnými momenty pro odlehčení.

Jednu hvězdičku strhávám za to, že jsem vraha odhadla hodně brzy, i když se autorka snažila, aby mě ještě zmátla, už se jí to nepodařilo a komisaře jsem v pátrání předběhla :-)

Všem, kdo máte rádi detektivní a krimi příběhy a historické romány, doporučuji si přečíst. Komisař Plischek Vás bude určitě bavit.

Komentáře (0)

kniha Příběh falešného copu recenze