Při čtení mít hlad určitě nebudete...

recenze

Hry o život (2009) 4 z 5 / Globuska
Hry o život

Pokud Vás ještě ještě Hunger games horečka nedostihla, tak se nechte pohltit, litovat nejspíš nebudete. Příběh Katniss a dalších hrdinů, protkaný strachem, nejistotou, správnou dávkou vtipu, i chladnokrevné logiky a boje o přežití, Vás nebude nudit. Najdete v něm jen velmi málo hluchých míst. Dokáže napnout i dojmout, místy nebudete vědět, co je ještě pravda a v co Vás nutí věřit Kapitol. Prostě drama jak má být...

Katniss je jako správná hrdinka otrkaná životem, nehledejte v ní žádnou křehotinku, která bude pobíhat po lese a čekat, jak to dopadne. Nejen proto je sympatická její rozepře mezi tím, co ukazuje světu a co se děje v jejím nitru. Je chytrá, drsná a přece v něčem tak naivní.

Jako v každém správném akčním příběhu i tady najdete opravdu kvalitní protivníky - ať už jsou to ti možná nedobrovolní, kteří Katniss ohrožují v aréně, tak i skutečný nepřítel, který se schovává za oponou, kde tahá za nitky a ovlivňuje veškeré dění v celé zemi - správná totalita, kde je vše postavené na hlavu (třeba takoví mírotvorci - ti Vás přímo dojmou k slzám) a obyčejní lidé se zdánlivě nemohou bránit. Mají hlad a mají strach o holý život.

Kniha je psána jednoduše, nezahltí Vás spoustou nových fantastických slov, takže se během čtení neztratíte. Naopak se po přečtení poslední stránky přistihnete, že chcete víc. První díl trilogie Vás zavede do blízké budoucnosti, kde se pod rouškou otroctví skrývá mnohem víc, než si myslíte.

Knižní Hunger games se ke mně dostaly až poté, co jsem viděla film, ale nijak jsem ochuzena nebyla. Alespoň jsem si dovedla pořádně představit např. Cetkie, která je ve filmu ztvárněna dokonale nebo krásné kostýmy, které Cina pro Katniss připravil. Samozřejmě jinak knižní podoba vyhrává. :)

Nejraději bych dala knize 5 hvězdiček, ale počkám si na další díly, takže si nechám rezervu. :)