Prestaňte sa sťažovať a ľutovať. Začnite žiť!

recenze

Vyser sa na to a začni žiť naplno (2019) / Lucia007
Vyser sa na to a začni žiť naplno

Musím priznať, že som sa spočiatku obávala, že len ďalšia motivačná kniha. Stokrát omieľané keci o osobnostnom rozvoji, ako sa treba prekonať, nabudiť a bla bla...

Som rada, že som sa mýlila.
Je to fantastická kniha. Pohodová, optimistická, vtipná a svieža. Hneď po prvých stránkach si možno aj vy začnete klásť otázku, či náhodou nie je aj vo vašom živote všetko neustále na prd.
Možno si hneď odpoviete, že áno. Že to je fakt na prd...v tom prípade je celkom pravdepodobné, že problém nie je v iných, ale vo vás.
Aspoň to tvrdí Gary John Bishop, známy kouč s ohromnou charizmou.
A svoje myšlienky, závery a skúsenosti predkladá v tejto knihe s odvážnym názvom Vyser sa na to.

Najväčším bonusom knihy je, že je písaná ľahko, zrozumiteľne, pútavo a vtipne. Aj preto sa možno stala svetovým bestsellerom. Gary najprv bez servítky naservíruje pravdu, aby ste pochopili, v čom robíte chybu.
A potom vám empaticky vysvetlí, ako sa môžete vymaniť zo začarovaného kruhu a získať potrebný nadhľad.

• Prestaňte sa sťažovať, že nemáte šťastie.
• Prestaňte zvaľovať vinu na iných.
• Prestaňte poukazovať na okolnosti.
• Ide totiž o váš život.

Táto kniha je pre všetkých, ktorí majú po krk rečí o pozitívnom myslení. „Je pre tých pesimistických a pošliapaných, pre slobodné matky a nezamestnaných otcov, pre rojkov a imitátorov. Som ako vy a vy to dokážete,“ odkazuje autor.

V knihe nájdete napríklad prácne zozbieraný výber výrokov, ktoré vás majú posilniť, nakopnúť, povzbudiť a dodať vám odvahu konať. Nájdete tu citáty známych osobností, filozofov, útržky vedeckých zistení, ktoré majú Garyho prístup podporiť, nie ho potvrdiť.
Ako však dodáva - to všetko je pekné a dobré, no jediný spôsob, ako čítať túto knihu a niečo z nej mať, je preskúmať ju a vyskúšať si výroky na vlastnej koži. Istý čas o nich premýšľajte, uvažujte a experimentujte s nimi. Žiadna teória totiž nenahradí vlastnú skúsenosť.
Niektoré tvrdenia sa vás dotknú, otrávia vás, rozčúlia či podráždia. Skúste sa cez to preniesť a pokračovať v čítaní. Pretože ako v každom dobrom filme, nakoniec to všetko začne dávať zmysel.
Pokiaľ sa ľahko urazíte, okamžite prestaňte čítať a darujte túto knihu niekomu, kto si z nej podľa vás možno niečo odnesie.
„Dúfam, že vám moja kniha pomôže pochopiť zložitosť a moc vnútorného monológu, pričom vás naučí, ako ho v živote konečne využiť vo svoj prospech. Nasledujúce stránky vás donútia rozmýšľať – vedome si spojiť jazyk s vlastnými pocitmi, s vaším každodenným životom. Knihu som navrhol tak, aby bola prístupná a užitočná pre čo najväčšie množstvo ľudí. Využite túto knihu až do posledného slova, prehrabávajte sa v nej a nájdite to, čo potrebujete do života,“ odkazuje Gary John Bishop.

Gary John Bishop je rodák zo Škótska, no presťahoval sa do USA, kde sa mu otvorila brána do sveta osobnostného rozvoja, konkrétne do ontológie a fenomenológie. V týchto oblastiach sa celé roky poctivo vzdelával, až kým sa neprepracoval na pozíciu hlavného programového riaditeľa v jednej z najväčších spoločností pre osobnostný rozvoj na medzinárodnom trhu. Celé roky sprostredkovával takéto programy tisíckam ľudí po celom svete, ďalej študoval a nakoniec prišiel s vlastnou „mestskou filozofiou“ (veľký vplyv na neho mali filozofi Martin Heidegger, Hans Georg Gadamer či Edmund Husserl).
Celý život sa snaží pomôcť ľuďom zmeniť ich život a to ho poháňa vpred každý deň. Popularitu mu priniesol jeho svojský prístup, ktorý sa vyhýba pozlátke a vate. Ľudí priťahuje svojou priamosťou a praktickosťou svojich myšlienok.

slunečnice777
20.02.2020

U těchto knih mám problém, chápu o co se snaží. Ale nikdo nešel moji trnitou cestu dětstvím, dospělostí tak nemůže očekávat že to bude tak jak si spisovatel naplánoval. Ano nelituji se snažím se žít, se svým zdravotním stavem jsem se naučil žít a respektuji ho, bez toho by to nešlo. Každá lidská bytost je jiná. Potkávám různé duše s psychiatrickými diagnózami a to mě posunuje ku předu. Kdo toto nezažil moc nepochopí co se snažím říci. Třeba mě přesvědčíte o tom že to není násilné, musíš přestat myslet takto a naučit se toto. Například u mojí maličkosti PTSP mění člověka když udeří, ano mám již zkušenosti jak s tím bojovat, ale ne vždy se podaří........ Proto můj názor je že těmto knihám může čtenář přistupovat dvěma způsoby. Znám osobně čtenáře kteří tuto literaturu vyhledávají, přijde mě že se snaží být zcela jinými než jsou. To vede ke zmatku emocí a duši. To jsou mé zkušenosti, nikoho nenabádám k ničemu jen píši to co cítím.