Překvapení se zkratkou YA

recenze

Návrat z temnoty (2013) 5 z 5 / katy238
Návrat z temnoty

Mé zaryté přesvědčení, že drtivá většina literatury, záhadně označovaná YA, celým young adult a za mých mladších let nadepsaná v knihovně jednoduše a jasně pro mladistvé, je prostě pitomá, jen tak něco nezboří. Nově vydáváné tituly v této kategorii mě stále nepřesvědčují a pokud se u podobných knih dostanu alespoň k přečtení anotace, je to už úspěch.

I proto jsem titul Návrat z temnoty nezakoupila na první pokus, ale do obchodu jsem se pro něj vrátila až druhý den. Čímsi mě upoutal a nepustil. Líbivá obálka byla jedna věc a vzít knihu do rukou je skutečně příjemné na dotek, další věcí bylo téma. A to opravdu nebylo tuctové.

Třináctiletou Angie unesli přímo z prázdnin s přáteli na skautském táboře a na tři roky se po ní slehla zem. Doma už ji pohřbili, policie zavřela složku s jejím případem do záprašené krabice a média její fotku na titulní straně vyměnila za celebrity vystupující z limuzíny holým zadkem napřed. Tak jak to už bývá.

Angie se ale proti všem předpokladům ve svých šestnácti letech zjeví před domem rodičů a vchází dovnitř bez nejmenšího tušení o humbuku, který se v její záhadné nepřítomnosti udál. Je přesvědčená, že se vrátila ze skautského tábora, že je jí třináct let a stále nemá prsa. Všechna popíraná fakta jsou vzápětí vyvrácena a ozřejměna a Angie se náhle musí vyrovnat s něčím, o čem neví a s životem v těle, které nepovažuje za své.

Kolotoč odporných odhalení tím však zdaleka nekončí a klíčem k jejich rozluštění je samotné podvědomí nešťastné puberťačky, která by ve svém věku měla dost problémů i bez mozku v podobě ubytovny podivných existencí.

A klíčem k jejím vchodovým dveřím je právě přání dívky dozvědět se, co se po ty tři tajemné roky vlastně dělo.

Ale chce to vlastně ještě vědět?

Z knihy je už po pár stránkách jasné, že se nejedná o nijak náročné čtení a hlavní hrdinka se nepohybuje po křivolakých cestičkách dějových nejasností. Chce jen začít svůj život žít normálně, jak je to jenom možné a kráčet k tomuto cílu po jasně dané cestě.

Příběh je opravdu velmi čtivý a omezuje emoční a citové výlevy hrdinů a jejich prvních zkušeností s vážnejší láskou na minimum, za což jsem byla vděčná a naopak trpělivě odhaluje další a další stinné stránky podvědomí Angie a jejich hnusných vzpomínek. Dívka se tak stává stále silnější a během krátké doby dospěje z vyděšeného dítěte v silnou osobnost. A tento vývoj je radost sledovat.

Kniha je krásnou ukázkou svého žánru a důkazem, že i v literatuře pro mladší ročníky lze nalézt opravdu zajímavé kousky, ke kterým je radost se vracet a znovu je prožít.

katy238
02.08.2016

Děkuji. Podobným překvapením pro me bylo i Bez šance. Ale tato kniha mě chytila více a zanechala ve mě příjemný pocit dobře straveneho času.

Nikolaoss
02.08.2016

Povedená recenze. Knihu jsem četla také a byla pro mě příjemným překvapením.