Předsudky, vražda a temná minulost

recenze

Číhání (2017) 5 z 5 / Roubas
Číhání

Městečkem Canaan ve Vermontu se plíží nepokoje, předsudky a hádky ohledně legalizace homosexuálních manželství. Vše vyvrcholí, když je v domě advokáta, který hájil práva místního homosexuálního páru, nalezena tělo mladé dívky. Je více než zřejmé, že vražda s probíhajícími nepokoji souvisí. Případu se ujímá mladá policistka Sonja Testová a noří se stále hlouběji do duše městečka obklopeného neprostupnými lesy.

Eric Rickstad si mou pozornost díky Tichým dívkám předplatil na několik knih dopředu. Číhání stojí na podstatně jednodušší zápletce, kdy se nepátrá po sériovém vrahovi, ale je nalezeno pouze jedno tělo mladé dívky, které rozvíří už tak velice napjaté vztahy v městečku způsobené předsudky proti homosexuálním párům. A právě jednoduchá zápletka nechává víc prostoru pro jednotlivé postavy, jejich motivy a vzájemné vztahy, to celé zabalené do městečka obklopeného lesy, prošpikovaného studeným větrem a pokrytého sněhovou pokrývkou.

Sonja je sympatickou policistkou, kterou jak je v tomhle žánru běžné zdobí její zarputilost a snaha jít si za každou cenu za svým. Autor jí v ději nechá několikrát na holičkách. Ať už váhat v nepříjemných situacích, kdy jde skoro o život nebo litovat času, který si opět nebyla schopna najít na vlastní rodinu. Tenhle přístup je ovšem mnohem lepší, než dokonalí policisté, kterými si žánr jen hemží. V Číhání se musí policisté k rozuzlení dopracovat poctivou policejní prací, kdy jim nikdo nic zadarmo nedaruje.

Styl je strohý, ale míří přímo na bránu bez zbytečných odboček, nebo dlouhých popisů. Autor naťukává několik postav, z nichž na každé najdete něco, proč by mohla být pachatelem. Výhoda románu je v naprosté uvěřitelnosti všech postav i nastalých okolností. Ať už sledujete postavu nepříjemného chlápka se žvýkacím tabákem za rtem, vyrábějícího cedule „Vraťte nám Vermont“ pro všechny obyvatele podobných názorů a výrazem, že by vám ihned jednu uštědřil, nebo právníka, který má na oko skvělý dům a rodinu, všechno jsou to aspekty působící reálně. Kniha bez zaváhání a slabších míst, kde je výborně využita atmosféra malé komunity Vermontského městečka a jeho okolí.

Atmosférou i jednoduchou zápletkou, nebo třeba postavou policistky vržené do složitého vyšetřování mi kniha výrazně připomněla film Wind River, který právě u nás běží v kinech.

Navíc autor umě balancuje mezi podezřelými a nechá vás ukazovat na toho, nebo zase na toho v domnění, že tušíte, kdo to udělal a jaký má motiv. Ale věřte mi, že závěr vás nejednou překvapí a jeho spád vás nenechá knihu v poklidu zavřít.