Přečteno: Vrány

recenze

Vrány (2020) / knihomolka239
Přečteno: Vrány
Novela vypráví příběh dvanáctileté Báry, která je výtvarně nadaná. Zároveň je to s ní trochu komplikované, protože přemýšlí poněkud spontánně a není tolik pečlivá a vzorná, jako její starší sestra. To jen těžko nese jejich matka. Jediného spojence Bára vidí v učiteli výtvarné výchovy, kterému přezdívá Frodo. Ten jí nabízí oporu a podporuje ji v tom, co ji baví.

Tohle byl opravdu silný příběh. Nevěřila bych, že autorka dokáže vykreslit takhle výrazné charaktery během tak málo stran. Požitek byl o to víc umocněn tím, že jsem knihu poslouchala. Promluvy matky totiž působili velice opravdově. Dlouho ve mně kniha nevyvolala takhle silně negativní pocity. Matce, která odmítá respektovat svoje dítě a neustále ho jenom shazuje a ubližuje mu, bych dala pěstí. A tohle moje naštvání během knihy gradovalo s každou stránkou. Čistě pro ilustraci zde zmíním třeba to, jak matka oslovuje svoje děti - Katuška a Baruna. Myslím, že vám to bohatě stačí k tomu, abyste si udělali obrázek.

Kromě pohledu matky tu máme i kapitoly z pohledu Barči. Vidíme, že sice je trochu chaotická a není tak "perfektní" jako její sestra, ale zároveň jako čtenář vnímám obrovskou snahu. Snahu udělat věci správně, zavděčit se matce, být dost dobrá. Vnímala jsem taky velké pochyby o tom, zda je dostatečně dobrá nebo zda ji má okolí rádo. A bolelo to. O to víc v kontrastu s kapitolami z pohledu matky.

Třetí postavou je Katuška, která sice nemá vlastní kapitoly, i tak ji ale alespoň trochu poznáváme. Během, čtení si člověk uvědomuje, že vlastně není nijak dokonalá. Jen zkrátka a dobře lépe plní matčiny rozkazy a za každou cenu je "ta hodná", "ta hezká" nebo "ta lepší".

Vrány jsou opravdu silná, emotivní kniha. Nedostane se vám žádného dlouhého, zapeklitého příběhu s viditelným vývojem postav, je to ale zkrátka něco, co byste si měli přečíst. Protože tohle je příběh, který ve vás něco zanechá a zasáhne vás. A to je důležité. Zároveň vřele doporučuji poslech audioknihy, která váš zážitek ještě umocní.

Komentáře (0)

kniha Vrány recenze