Přečteno: Devátý spolek

recenze

Devátý spolek (2020) / knihomolka239
Přečteno: Devátý spolek
Z mého pohledu...
Na začátek bych chtěla uvést, že se rozhodně nejedná o Young Adult knihu a to i přesto, že Leigh Bardugo znáte předevšín z YA knih, jako třeba Šest vran nebo série Griša. Autorka přichází se zcela novým prostředím a přináší fantasy pro dospělé.

Zároveň jsem se rozhodla vám dnes napsat o něco strukturovanější recenzi než obvykle, protože tato kniha to zkrátka a dobře vyžaduje.

Obecně
Autorka nám přináší příběh z elitní univerzity, která je ale mnohem temnější, než zpočátku vypadala. Ústředním tématem je hledání vraha dívky, která byla nalezena v kampusu a hlavní hrdinkou je na první pohled obyčejná Alex, o které si povíme později.
V knize se prolínají celkem dvě časové roviny, mezi kterými pro mě bylo zpočátku poměrně složité se zorientovat, protože se mezi nimi často přeskakovalo. Zároveň počítejte s tím, že jak je tomu u autorky zvykem, čeká vás delší úvod, ve kterém vysvětluje celý svět a pomalu čtenáře vtahuje do příběhu. Kvůli tomu pro mě bylo docela náročné se začíst, protože se toho zprvu moc nedělo, ale dostávalo se ke mně spoustu nových informací, které jsem musela nějakým způsobem vstřebat a zpracovat.

Jazyk
Co se jazyka týká, počítejte s tím, že v knize se objevuje poměrně dost vulgarismů a osobně to na mě občas bylo až moc. Na druhou stranu se vyskytujeme v drsném světě plném intrik a drog, do kterého se tato mluva svým způsobem hodí.

Kde se příběh odehrává?
Svět, ve kterém se Devátý spolek odehrává, je do detailů promyšlený a zároveň opravdu složitý. Je to svět plný drog, sexu, intrik a příběh se odehrává v opravdu drsném prostředí. Osobně jsem měla místy docela problém s pochopením a chybělo mi konkrétnější vysvětlení jednotlivých spolků. Zároveň ale předpokládám, že to si autorka nechala pro další díly.

Atmosféra
Jestli se něco opravdu moc povedlo, byla to atmosféra příběhu. Mísí se zde prvky tajemna, magie i podsvětí a všechno to působí mrazivě a napínavě. Všechno to cítíte už od první stránky a až do konce se vás ten zvláštní pocit tajemna jen tak nepustí.

Hlavní hrdinka a vedlejší postavy
Hlavní hrdinkou je Alex, která se podle mě do světa skvěle hodí. Jako čtenáři v ní moc nemůžeme číst a i k ostatním postavám je odtažitá a nepřístupná. Zároveň ji jen tak nic nerozhodí a je zkrátka přesně taková, jak si představuji drsnou ženskou hrdinku. Autorka ji skvěle promyslela od začátku až do konce, čemuž napovídá i její temná minulost, která se ve správnou chvíli odhalí a Alex je zkrátka komplexní a uvěřitelná postava. Její minulost zároveň tvoří kontrast s prostředím elitní univerzity, kde byste někoho jako je ona nečekali.

Co se vedlejších postav týká, ocenila bych, kdyby měli trochu víc prostoru, protože takto se o nich moc nedozvídáme.

Závěrem
Autorka napsala parádní tajemné fantasy, které je sice drsnější, ale i tak jsem byla naprosto spokojená. Ocenila bych, kdyby byl svět ještě trochu dovysvětlený, zároveň ale doufám a předpokládám, že se mu autorka bude věnovat i v dalších dílech. Alex se do příběhu parádně hodila a Leigh Bardugo zkrátka přišla s knihou, kterou mohu jen a jen chválit. Ráda bych vyzdvihla ještě obálku, která k příběhu skvěle sedí a i přes svou jednoduchost je nádherná.
Hodnotím 85 % a doporučila bych ji starším/dospělým nebo náročnějším čtenářům.

Za poskytnutí knihy k recenzi mockrát děkuji Albatros Media!

Komentáře (1)

kniha Devátý spolek recenze

EssieNusl
01.11.2020

Dlouho po teto knizce pokukuji (zejmana na prispevcich u zahranicnich ctenaru), takze moc dekuji za recezni. Uz se nemohu dockat, az si ji take prectu. :)