Pravdivý příběh masového vraha

recenze

Bestie (2010) / Jackelin (324 views)
Pravdivý příběh masového vraha
Dominik Dán mě zaujal hned první knihou, kterou vydalo nakladatelství Slovart pod názvem Uzel. Po přečtení první knihy bylo jasné, že jeho dalším knihám čas určitě také věnuji. A tak se mi do ruky dostala Bestie.

Pokud někoho v první knize zklamal nedostatek obětí, tento díl vám to rozhodně vynahradí. S mrtvolami se doslova roztrhl pytel. Navíc jsou těla značně zmasakrovaná a ženy sexuálně zneužity.
Hlavní postavou je opět detektiv Richard Krauz. Na rozdíl od knihy Uzel již je o něco drzejší a ví, co si může dovolit. Mezi kolegy je uznávanou autoritou, a tak není divu, že se spolu s Burgrem ujímají vedení případu. Jedná se o případ vskutku složitý, takže místy již všem docházejí síly. A upřímně si myslím, že kvůli brutalitě, některým citlivějším čtenářům docházejí také.

Kniha je dle mého názoru velmi čtivá. Když se nad tím zpětně zamýšlím, v některých částech se vlastně nic moc nedělo. Vzhledem k tomu, že jsem si toho však během čtení vůbec nevšimla, je očividné, že Dominik Dán psát vážně umí.

Jedním z hlavních prostředků, které činí knihu zajímavou a originální, je pohled, kterým příběh sledujeme. Autor nám dává pohled samozřejmě ze strany kriminalistů. Neopomíná však ani vraha a oběti. Dozvídáme se tedy o životě zavražděných, myšlenkách vraha a úvahách mord party. Možná si teď myslíte, že vám tím vše vyzradí, ale nemusíte se bát, o napětí rozhodně nepřijdete.

Co dalšího je na příběhu impozantní? Je toho dost, ale jednou z věcí je rozhodně to, že se jedná o skutečný případ z historie slovenské kriminalistiky. Pokud to někoho zajímá, hledejte pod jménem Ondrej Rigo. Těm co však knihu plánují číst, doporučuji, aby tak učinili až po její přečtení. Jinak byste se připravili o překvapení.

V knize je také krásně vidět, jak se kriminalistika postupně vyvíjela. Zatímco v jiných zemí, které pozorujeme na začátku příběhu, se metoda DNA již vcelku normálně používá, na Slovensku je tato metoda zatím neznámá. Až ke konci příběhu ji kriminalisté vyzkoušejí a zjistí, jak užitečná může být.

Ačkoliv se mi první kniha líbila o něco více, i Bestie je kniha, která se zařadí do žebříčku mých oblíbených knih. Já i zbytek rodiny již napjatě očekáváme další díl.

Pokud by se mě tedy někdo zeptal, zda bych knihu doporučila ostatním čtenářům, odpověď by zněla jednoznačně „Ano!“.

kniha Bestie recenze