Tato recenze byla smazána.

Povinná literatura, milé ženy!

recenze

Proč ženy o všem příliš přemýšlejí (2013) 5 z 5 / karolina0346
Proč ženy o všem příliš přemýšlejí

V této knize se poznáme snad každá! Mluví se v ní o přílišném rozebíraní problému (PRP). Originále užívá jediné slovo: overthink. Znamená to „to spend more time thinking about someting than is necessary or productive", v češtině „přílišné rozebírání určitého problému, situace, pocitu či emoce, které ve většině případů nevede k žádnému konstruktivnímu závěru či řešení, naopak má negativní dopady na psychiku i zdraví".

Příklad: Maličký rozdíl v názorech a drobná nedůležitá hádka? Stačí mávnout rukou, že ano. Ve skutečnosti vás ale večer přepadají zlé myšlenky. ,,Jak si může dovolit říct mi něco takového? Proč mě netoleruje? Nebo jsem netolerantní já? Neměla bych být více otevřená?" A už se to s vámi veze.

PRP nám úplně zbytečně škodí. Podle autorky je dokonce toxické. „Tak, jako kyne těsto, pokud je správně uhněteno, kynou i naše negativní myšlenky, nabalují se, rozpínají a postupně zaberou veškeré místo v naší mysli." Negativní myšlenky pak mají nad námi plnou moc. Ovládají nás a oslabují naše výkony.

Možné řešení je následjící:

1. Uvědomíme si, že PRP podléháme a že je nepřítel. Začneme se na své problémy dívat z jiného úhlu, s radionálním nadhledem. Začneme řešit skutečný problém, nikoliv nějaké špatné pocity, které jej doprovázejí.

2. Od problému si na chvíli odpočineme. Necháme je na později a věnujeme se něčemu, co máme rádi. Přečteme kousek oblíbené knihy, pustíme film, zajdeme na procházku nebo nákupy. Nezůstáváme nečinné!

3. Promluvíme si s vhodnou osobou. To je taková, která nás povzbudí a třeba vám i nějak poradí. Nesmí nás litovat a vytahovat své problémy. Jestli takovou osobu nemáme, můžeme se vypsat. Autorka doporučuje také modlitbu či meditaci.

Kniha je plná příběhů z reálného života, příběhů různých žen, které u autorky hledaly pomoc. Všechny jsou vyprávěny od stavu největšího zhroucení po vyřešení, nejsou vynechány důvody PRP ani postupy psycholožky.

V některých příkladech jsem se viděla, což mě docela vyděsilo. Naštěstí jsem se poznávala i v různých radách pro vyřešení, takže si myslím, že na tom nejsem nijak hrozně.

Knihu doporučuji všem ženám. Domnívám se, že každá občas PRP trpí, i když si to možná nechtějí přiznat. Dámám, které PRP skutečně netrpí (gratuluji), by mohla kniha posloužit jako jakási prevence. Nikdo přece nechce dopadnout jako ženy z knihy! Nakonec by si ji mohli přečíst i muži, třeba se jim pak podaří lépe porozumět ženám.