Potkali se v sexshopu

recenze

Will Grayson, Will Grayson (2016) 4 z 5 / PokiCz
Will Grayson, Will Grayson

Dospívání není žádná hračka. Will Grayson se začíná zabývat otázkou přátelství a lásky. Miluje nebo má rád? Vybírá si přátele nebo na něj prostě zbydou? Otázky, které si musí položit za život úplně každý z nás. Vypadá to obyčejně, nemyslíte? Willu Graysonovi ovšem vstoupí do života kluk, který má čirou náhodou stejné jméno jako on. Potkají se v Chicagu, v sexshopu, ale kromě jména si nejsou vůbec podobní. Tenhle Will totiž trpí středně těžkými depresemi, ztratil zájem o život a vlastně jediné, co ho v životě baví, je jeho internetový přítel Izák. Jenže může taková láska vydržet?

Will Grayson, Will Grayson vlastně není jenom o tomhle. Je tam toho mnohem víc a možná to je právě tím, jací autoři na knize pracovali. John Green a David Levithan se prostě hledali, až se našli. Vlastně jsem měla celou dobu při čtení pocit, že je to nějaká hra. Hra dvou skvělých autorů. Předháněli se, dotvářeli si vzájemně postavy, nadzhazovali si příležitosti na vtipy a hlavně - vyčnívali. Při dílech, na kterých pracuje více autorů se občas stane, že si na sebe zvyknout, najdou zlatou střední cestu mezi svou tvorbou a splynout. Tady se to nestalo a to je na tom to úžasné.

Postavy byly reálné, dokonce i přesluníčkovaný Drobek Cooper - kluk, který spojuje naše Willy. Drobek je vlastně kapitola sama o sobě, ze začátku se mi zdálo, že ho nebudu mít ráda, že je prostě moc Greenovský, ale nebyl. Pracuje na muzikálu, který má všem ukázat život Drobka Coopera, teda vlastně život gaye, teda... No uvidíte sami, Drobek scénář neustále upravuje a jeho finální podobu uvidíte až na konci knihy. A já bych opravdu chtěla, aby ten muzikál existoval. Vlastně si dokážu Drobka živě představit, jak někde poskakuje a šíří kolem sebe svoji "duhovou energii". Nevím, jestli to tak působilo záměrně nebo ne, ale vážně jsem si z první Greenovy kapitoly myslela, že mě kniha nebude bavit.

Jinak všechny postavy se s postupem času a přibývajícími stranami měnily. Stejně jako se mění člověk v dospívání, tedy většinou nárazově, vlivem nějaké situace nebo uvědomění. Opravdu hodně se mi líbilo, že žádná z postav už nemusela přemýšlet a rozebírat svou sexualitu, i když se na to dostkrát narazilo. Je tam sice coming out, ale to neberu jako nejistotu ohledně orientace, coming out člověk dělá, když už je sám se sebou smířený. Takže pokud si stále nejste jisti svou sexuální orientací nebo se s tím nedokážete smířit, mrkněte na tuhle knížku. Věřím, že spoustě lidem pomůže.

Ještě mám jednu takovou zajímavost. Druhý Will Grayson, ten od Levithana, nepoužívá velká písmena. Ze začátku to člověka zaskočí, ale potom si na to zvykne a už si toho ani nevšímá. Vidíme pohledy obou Willů a zažíváme si dva úplně jiné příběhy. Oba mají jiné problémy, ale vlastně se pořád točí kolem Drobka. Ať už ve větších nebo menších kruzích. V knize není ani jedna klidná chvíle, kdy byste měli čas přemýšlet nad dějem. Nebudete na konec čekat, vy si pro něj poběžíte.

Ať už jste fanouškem Levithana nebo Greena, přijdete si na své. Pokud jste laik, tak doufám, že si také přijdete na své a začnete tyhle skvělé autory číst. Metafory a zajímavé postavy, zvraty, vtipy a hudební tipy, coming outy, zamilovaně trapné situace a mnoho dalšího...

Poki z archivnik.blogspot.cz