Potápěč

recenze

Potápěč (2013) 4 z 5 / MartinaF
Potápěč

Jenny Lundgrenová je čtyřiadvacetiletá studentka a rok ji už trápí vzpomínky na dobu, kdy jí bylo šest let. Neustále se jí zdá o tom, jak jeden muž zabíjí mladou dívku. Ten muž je její otec a Jenny se rozhodne k důležitému kroku - udá ho na policii.

O týden později je v zatopeném lomu na Gotlandu nalezen mrtvý potápěč. Nejdříve se zdá, že si smrt zavinil sám, ale důkladná pitva prokázala, že byl zavražděn.

Oba případy dostal na starost komisař Fredrik Broman, který se na Gotland přestěhoval minulý rok. Kromě těchto případů musí řešit i manželskou krizi, která ho a Ninni pozvolna zasáhla.

S Fredrikem Bromanem jste se již mohli setkat v knize Zápach odlivu. Knihu jsem sice nečetla, ale v Potápěči byly zmínky o minulém případu, které zasáhly i jeho ženu Ninni a odtud pramení jejich problémy.

Jednou z důležitých postav je Jenny, lehce labilní mladá žena, kterou mučí děsivé vzpomínky. Tyto vzpomínky jsou pro Jenny deprimujicí - v jejích snech vystupuje její otec jako vrah. A Jenny udělala závažný krok - udala svého otce na policii. Začíná vyšetřování, které má za úkol odhalit, co se vlastně před osmnácti lety ve Francii stalo.

Druhým případem, který Fredrik dostane na starost, je hodně podivná smrt potápěče v zaplaveném lomu. Jedná se o Sörena Myrmana, profesionálního potápěče, takže nikým nezaviněná smrt brzy vezme za své. Kdo bych ale chtěl Myrmana zabít, když neměl žádné nepřátele? Pátrání však odhalí nečekané věci.

Tyto dva případy jdou hluboko do minulosti a vyšetřovatelé to opravdu nemají lehké, zvlášť když musí prošetřit každou drobnost a nesrovnalost. Tak jak to bývá většinou v každém krimi románu.

Celý příběh je rozdělen do tří dílů - případ Jenny, případ Potápěč a Fredrikovy vlastní problémy - a líbilo se mi, že každý měl vyčleněný svůj prostor a každému se Östlundh věnoval stejně.

Kniha není napínavá, je to spíše velmi čtivý popis děje. Autor v tomto opravdu vyniká a při jeho popisu opravdu cítíte, jaká je venku pravá gotlandská zima a neproniknutelná tma a do očí vám budou problikávat světla majáku. To všechno budete vnímat jako součást svého já. I přesto, že o napětí je tady nouze a jedná se spíše o psychologii, není to až tak oddechová četba, jak by se mohlo zdát.

Pokud máte rádi příběhy, které jsou spíše k pochopení lidského myšlení, je to kniha právě pro vás a věřte, že se nudit nebudete.