Postapokalyptická prvotina o životu ve vesmíru

recenze

Prvních 100 (2014) / Chris13
Prvních 100

Od nukleární války žije populace v Kolonii, vesmírných lodích. Zatímco na Fénixu žijí lidé v luxusu, na Waldenu a Arkádii si ani nemůžou vybrat povolání. Na lodích dochází kyslík a v posledním zoufalém pokusu přežít je vysláno sto neplnoletých vězňů na Zemi, kde mají otestovat, dá li se planeta obývat.
Clarke, Wells, Bellamy a Glass jsou jedni z mnoha. Každý se do vězení dostal z jiného důvodu, někdo dobrovolně, jiný jako zločinec. Na Zemi je mnoho nebezpečí skrytých za okouzlující přírodou, ale největší problém představuje nepřátelství mezi delikventy. Zvládnou přežít a zachránit tak své přátele a rodiny z lodí, kde ubývá kyslík nebo jejich dobrodružství skončí děsivou smrtí?

Nedávno jsem si v knihkupectví koupila knihu Prvních 100, na kterou jsem se těšila už hrozně dlouho, protože pravidelně každý čtvrtek sleduji seriál The 100, který je právě podle této knihy. Musela jsem se opravdu hodně ovládat, abych si tenhle lehčí sci-fi román nechala na víkend, kdy budu mít klid. Nakonec jsem ale byla ráda, že si můžu každou krátkou kapitolu vychutnat v klidu babiččiny buchty a kakaa.

Ze začátku jsem byla trochu zklamaná a zmatená spádem, který děj dostal. Doufala jsem, že vlastně půjde jen o přepsaný seriál. Naštěstí to tak ale nebylo, protože kniha byla dobrá i jako ona samotná. V seriálu je na podkreslení pocitů použitá hudba a mimika herců, v knize si ale musíme všechno představit, proto na mě psychicky více zapůsobila knihy, ve které byly dobře popsány pocity a důvody, díky kterým jsme některé činy neodsoudili tak, jak bychom to obyčejně udělali.

Vztah Clarke a Bellamyho byl zvláštní. Teoreticky by se skvěle doplňovali, ale v knize je jejich pouto vyjádřeno rozpačitě a trochu fantasticky, jako něco nereálného, co se stalo autorky nedopatřením. Přesto jsem jim fandila a opravdu doufala, že jim to vyjde a ikdyž Clarke a Bellamy nejsou jediná milostná zápletka v knize, vnímala jsem tu jejich nejvíce. Chápu, proč se je rozhodla Kass Morgan dát k sobě, ta chemie mezi nima sálá na míle daleko. Velký podíl na tom má samozřejmě prostředí, ale hodně vzrušující je i fakt, že si stovka nemůže být jistá, jak dlouho bude žít a Bellamy jako typický zlý chlapec je sexy a k nakousnutí i v tu chvíli, kdy zrovna všechny nenávidí nebo zachraňuje svou milovanou sestřičku Octavii.

Prvních 100 ale není jen o lásce, probírá se v něm téma zrady, pokusů o přežití, obětování, což jsou náměty, které se objevují skoro ve všech knihách, které se dostávají na pulty knihkupectví. Za zmínku stojí geniálně vymyšlená pravidla, kterými se musí v Kolonii všichni řídit. Důsledky porušení jsou kruté, plnoletí jsou zabiti, neplnoletí jsou uvězněni ve vězení, kde čekají do svých osmnáctin na nový soud.

Námět života ve vesmíru po znehodnocení nebo zničení naší planety není nejnovější ani nejoriginálnější, stejně se ale dá nad knihou Prvních 100 pozastavit, podivit nebo zamyslet. Samozřejmě, děj není úplně dokonalý, ale mě zaujal. Perfektní bylo, že se kniha skládala vlastně z mini příběhů všech čtyř hlavních postav a jako celek do sebe všechny „povídky“ zapadnou jako dva dílky puzzle vyrobeny přesně na míru, aby do sebe seděli.