Poslední případ Toma Stiltona a Olivie Rönningové

recenze

Černý úsvit (2015) / Schefik
Poslední případ Toma Stiltona a Olivie Rönningové
Uplynul již více než rok co u Knižního klubu vyšel druhý díl volně navazující kriminální trilogie manželů Börjlindových. Originální duo vyšetřovatelů Tom Stilton a Olivie Rönningová si ani u nás nevedlo u čtenářů vůbec špatně a tak nastal čas se s touto sympatickou dvojicí rozloučit. Ještě než tak uděláme, čeká na nás jejich poslední případ, který slibuje další zajímavé počtení. Nahlédněme tedy co ukrývá Černý úsvit.

Ačkoliv se manželé Börjlinodovy netěší u nás takové popularitě jako nedostižný Jo Nesbo, své nepopiratelné kvality rozhodně mají. V domovském Švédsku se těší obrovské vážnosti a popularitě. Své místo na výsluní si vysloužili hlavně za své scénáristické počiny v televizi a filmu. Z jejich pera vyšlo více než dvacet filmů a tak bylo jasné, že zkušeností pro napsání knihy mají opravdu dost. To se mimo jiné prokázalo i ve Skočném přílivu, který zaznamenal obrovský úspěch a práva pro jeho překlad se prodala do více než 20 zemí světa. Pokračování tohoto příběhu u nás vyšlo loni pod názvem Třetí hlas, na který navazuje právě vydaný poslední díl trilogie - Černý úsvit.

A co si pro nás autoři připravili tentokrát? Na Olivii a Toma tentokrát čeká opravdu nelehký úkol. Brutalita lidí je občas až zarážející. Ovšem i násilí má své limity, které společnost rozhodně nehodlá akceptovat v žádné formě. Jedním z nich je bezpochyby násilí na dětech. A tak, když je objevena zavražděná malá holčička, je jasné, že to tým vyšetřovatelů nenechá jen tak. Čas se však krátí a brzy se ve Stockholmu objevuje další mrtvé dítě. Jaká zrůda má toto na svědomí a co vede jeho ruku proti nebohým dětem? V pátrání po pravdě se Olivie a Tom musejí vydat hluboko do minulosti...

Kromě samotného vyšetřování na nás již vcelku tradičně čeká i pohled do soukromí a minulosti hlavních postav. To zde ostatně hraje opravdu důležitou roli a v mnohém se samotné hlavní linie bez problému vyrovná. Především pak Tomova minulost nabízí opravdu velice zajímavou směsici informací. Nejsou to však pouze zdařile vykreslené charaktery a kriminální linie, které vás přitáhnou k této sérii. Nezanedbatelnou položkou ve výčtu kladů bezpochyby bude i opravdu výborná čtivost a spád s jakým jsou všechny knihy z této trilogie napsané. Díky tomu se budete s hlavními hrdiny loučit jen s těžkým srdcem.

Nesmíme však zapomenout, že se stále jedná o severskou kriminálku a tak ani v tomto případě nesmí chybět nějaký ten sociální problém, který hýbe současnou společností. Autoři si tentokrát vybrali právě násilí na dětech spojené s rasismem a dalšími extrémistickými názory. A přestože bylo již toto téma zpracováno opravdu mnohokrát, ani v tomto případě se nevyhnete momentům, při kterých vám bude běhat mráz po zádech. V tomto ohledu tak autoři nikterak nevybočují ze zajetých kolejí severských detektivek. Oproti mnohé konkurenci však nabízejí opravdu vyvážený celek, který si rozhodně zaslouží pozornost.

Černý úsvit je bezpochyby více než důstojným zakončením celé trilogie. A přestože se dá kniha číst i samostatně, rozhodně doporučím poohlédnout se i po předchozích dílech. Protože jedině po přečtení celé série získáte ucelený pohled i do soukromý hlavních hrdinů, které v této sérii rozhodně nejsou jenom doplňkem. Celá tato série je navíc krásným důkazem toho, že čtivý a dobře napsaný příběh si své fanoušky vždycky najde.

Komentáře (0)

kniha Černý úsvit recenze