Poprava – Freya a Huldar počtvrté

recenze

Poprava (2021) / Kizuizi
Poprava – Freya a Huldar počtvrté
Nedaleko Rejkjavíku je staré pohřebiště a právě tam je nalezena mrtvola mladého, bohatého muže. Vše vypadá, že spáchal sebevraždu, ale jen do té chvíle, než se zjistí, že má v hrudi zaražen velký hřebík s pozůstatkem papíru. Policie tedy vyráží na obhlídku jeho bytu, kde je ovšem nalezen malý chlapec, který muže vůbec neznal, neví jak se v bytě ocitl, ani nezná adresu svého bydliště. Jenže žádný chlapec jeho věku není hlášen jako nezvěstný...

Ano, ano, ano! Přiznávám, že jsem velký fanoušek Yrsy Sigurðardóttir, a tak jsem samozřejmě souhlasila s možností přečíst si její nové dílo. A jsem, jak jinak, opět velice spokojená.

Už čtvrté setkání s dětskou psycholožkou Freyou, detektivem Huldarem a celým vyšetřovacím týmem je opět naprosto dokonalé. Ani tentokrát nepřijdeme jak o chvíle plné napětí, nečekané zvraty, tak ani o humorné „přestřelky“ mezi hlavními hrdiny, a naprosto excelentní závěr. Ale přece jen je Poprava v něčem trochu jiná – není tolik krvavá, a také se víc věnuje Huldarovi.

Příběh, který se odehrává na cca 400 stranách, je naprosto reálný, mrazivý, a ano, některé pasáže se nečtou moc lehce. O to víc se mi líbí, jak Yrsa umí odlehčit vhodně vloženou scénou mimo případ - např. setkání s neteří Frey. Autorka zde opět ukazuje svůj um v psychologii postav, a stejně jako předešlé díly, i tento má své hlavní téma; a tím je internet. Ovšem ne ten obyčejný, který všichni používáme, ale jeho temná část, která je běžným uživatelům skrytá.

Yrsa je pro mě sázka na jistotu a zárukou, že mě čeká velmi kvalitní čtení. V tuto chvíli mám od ní přečteno vše, co bylo přeloženo do češtiny a musím říct, že mě ani jednou nezklamala a pokaždé jsem absolutně nadšena. Už teď se moc těším na další knihy, které u nás, doufám, ještě vyjdou.

Za možnost přečíst si e-knihu v předstihu moc děkuji nakladatelství Grada Publishing (Metafora).

Komentáře (2)

kniha Poprava recenze

Kizuizi
03.06.2021

Ano, je možné číst ji i samostatně. Případ jako takový je v každé knize uzavřen, vyvíjí se hlavní postavy - důležité okamžiky jsou shrnuty.

abigail5918
31.05.2021

Děkuji za recenzi, kniha mě moc zaujala. Chtěla bych se však zeptat, zda je možné ji pohodlně číst bez znalosti předchozích dílů? Nebo by to chtělo nejprve přečíst zbytek jinak budu ztracená? Díky za odpověď