Popelka, které nemám co vytknout... | Cinder

recenze

Cinder (2012) / Marky48
Popelka, které nemám co vytknout... | Cinder
Šestnáctiletá Cinder je kyborg, a proto je skoro všemi kolem sebe považována za méněcennou. Bydlí se svou macechou a skutečně nemá lehký život. Jedinou výhodu jí přináší její kyborgský mozek, díky kterému se stane nejvyhledávanější mechaničkou ve městě - jednou ji dokonce přijde navštívit i princ Kai! Má ale přijít chvíle, kdy Cinder dostane šanci všechno změnit. Jakmile se ale zaplete do věcí, o kterých nic netušila, odhaluje ve svém světě víc, než by možná kdy chtěla vědět...

Tuhle sérii už určitě znáte a pokud ne, tak nevím, kde jste poslední asi tak čtyři roky byli. Každopádně se vám pokusím Cinder představit se vším všudy - i když je to zatraceně těžké... protože je to zkrátka dokonalost sama.

Cinder se žánrově řadí do sci-fi , protože se odehrává v budoucnosti - ve světě plném androidů, kyborgů, moderní technologie a obrovských unií států. Marissa Meyer měla prostředí a dobu, do které svůj příběh zasadila, dokonale promyšlené. Všechno do sebe zapadá a ačkoliv rozhodně nejde o svět, který by fungoval dokonale, funguje, a to velmi realisticky.

Zároveň se ovšem Cinder řadí mezi takzvané retellingy, převyprávění pohádek. Podle jména už jste mohli uhodnout, že se jedná o Popelku. Ovšem nemyslete si, že kvůli tomu odhadnete, jak se bude celý příběh vyvíjet. Děj se odvíjí naprosto nezávisle na pohádce, vale v knize se pouze občas objeví nějaký aspekt z původní předlohy. Díky tomu se můžete občas usmát a Popelku si připomenout, ale nijak vás to při čtení neomezuje. A ještě něco: být vámi bych si nebyla tak jistá šťastným koncem...

Kniha se mi četla velmi rychle a lehce. Na začátku jsem měla trochu strach, že se v ní budu ztrácet, protože přece jenom nejsem žádný sci-fi maniak, ale stal se pravý opak! Knihu jsem zhltla za dva dny a byla jsem z ní naprosto nadšená. Musím také pochválit překlad, protože jsem v knize nenarazila na žádné chyby ani nesmysly, jaké se poslední dobou ve sci-fi a fantasy knihách objevují čím dál častěji.

Cinder je naprosto dokonalá hlavní hrdinka, a to především proto, že vůbec dokonalá není. Každá čtenářka a myslím, že i leckterý čtenář si v ní najde nějaký kousek sebe a začne vám připadat, jako byste ji opravdu znali - minimálně její sarkasmus si zamilujete hned od první stránky. Tak to s postavami Marissy Meyer chodí obecně - cítíte se, jako by to byli vaši kamarádi ze skutečného života, tak dobře je znáte! Já si dokonce oblíbila i hlavní zápornou postavu - zlou královnu Levanu. Protože byla tak skutečná a tak zlá, že jsem ji za to začala tak nějak nenávidět v dobrém slova smyslu.

Cinder je jedním slovem dokonalost. Marissa Meyer stvořila dokonalý svět v budoucnosti se skvělými postavami a hlavní hrdinkou, jejíž sarkasmus vás lehce pronese skrz celou knihu a ani si neuvědomíte, že už je to vlastně konec. A aby toho nebylo málo, kniha je založená na pohádce, ale přesto zůstává napínavá a nepředvídatelná... Ano, uhodli jste - pod dlouhé době je tu recenze, kde nemám knize co vytknout.

Celkové hodnocení: 5/5

Komentáře (0)

kniha Cinder recenze