Popelka, jak ji ještě neznáme.

recenze

Cinder (2012) / klarinka9974
Popelka, jak ji ještě neznáme.
„Pobraly jí její pěkné šaty,
oblékly jí šedivou obnošenou kytli,
a daly jí dřeváky.“

Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody- mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci, díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou ve městě. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit. Cinder touží na prince udělat co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je „pocta“, kterou dosud nikdo nepřežil. Ale netrvá dlouho a lékaři zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnily Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného. Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet...

Knihu jsem si přečetla na doporučení od kamarádky. První stránka mě celkem zaskočila v tom, že nečtu klasický příběh o Popelce ale čtu příběh o robotické Popelce. Ale když mi kamarádka řekla je to, vážně hezká kniha a stojí za přečtení, četla jsem dál. Cinder, jak už je známo má macechu a dvě nevlastní sestry, ale jedna ze sester je její přítelkyně. Popelka chodí na tržiště, do svého stánku kde je mechaničkou a opravuje stroje, androidy i dokonce sama sebe. Jedno když je na tržišti s lko, někdo vykřikne a všichni začnou upírat pohled na poslední stánek s pečivem. Stojí u něho žena, prodavačka pečiva, která je nakažená letumozou. I hned se volá záchrana, všichni utíkají a pekařku odvážejí do karantény. Popelka se vrací zpátky domů kde není vítána. Nevlastní sestry si zkouší šaty na ples ale Popelka má spousty úkolů a tak na ples nepůjde. Její život ale zasáhne rána, když zjištuje že i její nevlastní sestra, nejlepší přítelkyně, je nakažena letumozou a odvážejí ji do karantény. Macecha obvinuje Cider z nakažení dcery a přihlásí ji jako pokusného králíka do laboratoře aby na ni zkoušely léky na zákeřnou nemoc. Ale přicházejí na to, že Cinder v sobě dokáže nákazu zničit a tak jí využijí jako pomoc při vzniku léku. Cinder je imunní a jde navštívit Pivonku do karantény. Kde objevuje spousty nehezkých věcí. Při setkání s princem Kaiem, se spolu seznámí a on ji nabízí aby mu dělala společnost na plese, ale ona odmítá. Protože ten den kdy se koná ples, chce utéct s lko daleko od macechy a začít nový život. Podaří se jí utéct, nebo raději půjde na ples a více se seznámí s princem?? Dozvídáme se tu, kdo Cinder je. Vypořádá se s pravdou?

Kniha je zajímavá, i přesto že se jedná o možná blízkou budoucnost, tak se kniha čte hezky, je zde ale i spousty cizích významů. Už při první stránce jsem se zhrozila co to čtu, když si sundává Cinder nohu a opravuje si ji. Myslela jsme si že tento typ knihy mě nijak neosloví a že mě kniha nebude bavit, ale při dalších stránkách jsem knize přišla na chut a přečetla jsem ji jedním dechem. Uvědomujeme si vztah mezi nevlastními matkami a nevlastními sestrami. Macecha dává přednost svým dětem a Cinder bere jako věc kterou nechtěla, nechce se o ni starat a už vůbec ne ji mít doma. Cinder ale začne žít sama sebou a na macechu nebere ohledy. Královna Levana, měsíční královna, chce od prince příměří, po smrti princova otce, Levana hned přijíždí do království. Levana je osobnost která vymývá mozky, což je zvláštní vlastnost měsíčnanky. Kniha je oddechové čtení. Je perfektní a není to ten klasický romantický příběh o Popelce ale nachází se tam spousty okamžiků, kdy se nám zastaví dech, nebo Cinder litujeme kvůli chování její nevlastní sestry Perly. Knihu doporučuji všem co mají rádi pohádky ale nevadí jim v jiném provedení. Krásná kniha, rozhodně si co nejdříve půjčuji druhý díl.

Komentáře (0)

kniha Cinder recenze