Ponořte se s Toničkou a Nac mac Fígly do světa snů!

recenze

Svobodnej národ (2004) 5 z 5 / PokiCz
Svobodnej národ

Tonička Bolavá pochází z rodu Bolavých, jejichž kořeny sahají až do nejhlubších vrstev Vysočiny. Toničce je teprve devět let, ale z rodiny dokáže nejlépe stloukat máslo. Vede si dokonce sešit, do kterého si podrobně dělá zápisy ohledně stloukání másla. Tonička odjakživa vzhlíží ke své babičce, babička Bolavá byla a snad i stále je opravdu velkou dámou. Pastevci z dalekých krajů jezdili za babičkou Bolavou pro rady, ohledně svých ovcí. Nikdo si o ní nikdy nedovolil říct byť jedno jediné křivé slůvko. A Tonička věří, že bývala čarodějkou.
Toničku čeká obrovské dobrodružství za záchranou svého malého bratra ve světě snů. Nebezpeční snovači a stíny, které se jí snaží vlákat do svých pastí, obludy z knih, které se objevují v dětských snech, s tím vším se Tonička musí na své cestě vypořádat. Není na to však sama, má tu malý národ. Svobodnej národ.

Svobodnej národ, kniha od uznávaného Terryho Pratchetta, vláká čtenáře do světa snů, kde je opravdu vše možné. Obdivuji Pratchetta za to, kolik napsal knih a hlavně za jeho styl psaní. Je to něco, co jen tak nenajdete. Neustále se něco děje, každou chvíli se něčemu musíte smát, ač jsou to někdy příhody naprosto absurdní.

Postavy jsou originální, každá má svůj osobitý charakter. Jediné, co bych mohla vyčíst, je charakter záporačky, protože oproti ostatním v knize je dost klišé. To je tak vše. Abych pravdu řekla, tak je tohle zatím má nejoblíbenější část Zeměplochy, protože prostě Malý národ! Počkat, vy jste o nich ještě moc neslyšeli, že? Tak si o nich něco málo můžeme povědět.
Malý národ, je národ naprosto neohrožený, nezávislý a ničeho se nebojí. Tedy, kromě právníků. Malý národ je tvořen převážně muži, kteří kradou, pijí a bijí se. V tom jsou nejlepší a všude známí. Nikdy nezdělují svá jména, protože by si je podle nich mohl najít nějaký právník. Celý jejich národ věří tomu, že slova mají velikou moc a tak jsou velmi opatrní, aby na ně někdo neuvalil nějakou kletbu.

Jakmile se tedy Toničce ztratí bratr, potká Nac mac Fígly a uzavře s nimi dohodu, nechá rodičům vzkaz, vezme svou pánev a vyrazí na nebezpečnou výpravu, začíná opravdová dávka dobrodružství. Svobodnej národ je úžasná kniha od úžasného autora. Dle mého se od ostatních dílů Zeměplochy dosti liší, čte se mnohem snadněji a rozhodně by se mohla líbit i mladším čtenářům. Nelze k tomu nic víc říct, já jsem z ní naprosto nadšená a doufám, že aspoň někoho tahle recenze nalákala ke čtení.

Poki z archivni.blog.cz

PokiCz
21.03.2015

Na Klobouk s oblohou se těším, mám ho doma a čeká jen až dočtu Hlavu XXII. :3

Gupi
21.03.2015

To jsem taky cetla. Tonicka je super. Ted zrovna ctu Klobouk s oblohou. :)