Pomoc pro citlivé

recenze

Přecitlivělost není slabost (2016) 5 z 5 / lidunka1
Přecitlivělost není slabost

Ilse Sand Přecitlivělost není slabost (Portál 2016)
Titul této knížky mě oslovil, protože jsem si často mezi lidmi připadala zvláštní.Tu si musím přečíst, říkala jsem si. Dánská terapeutka Ilse Sand píše o "velmi citlivých" lidech fundovaně, protože jednu z takových osob zná velmi důvěrně. Je jí ona sama.
Kniha je rozčleněna do deseti hlavních kapitol. V první nás autorka seznamuje s rysy "vysoce citlivého" člověka. Pokud si ji přečtete, zřejmě budete schopni rozlišit, zda do této skupiny patříte vy nebo někdo z vašich blízkých. V další kapitole se dočteme, že "vysoce citliví" lidé často trpí nízkou sebeúctou. V dnešní rychlé době plné hluku nejsou schopni obstát bez toho, aby na sebe brali ohled a více odpočívali. V další části knihy autorka radí, jak se zařídit tak, abychom jako "vysoce citliví" lidé dokázali dobře fungovat doma i ve své profesi. Rozebírá též hněv a jeho význam pro člověka.
Na konci knihy si každý čtenář může udělat test, z něhož zjistí, zda patří do skupiny "vysoce citlivých lidí". Takovými mohou být nejen introverti, ale zhruba 35% takových lidí tvoří extroverti. Dále jsou zde nabídnuty aktivity, které mohou těmto lidem pomoci k lepšímu sebepřijetí a rychlému nabrání sil.
Jaké jsou znaky takových lidí? Velmi je vyčerpává hluk, velké množství lidí pohromadě (večírky, oslavy narozenin), potřebují delší dobu na zpracování kladných zážitků - film, výstava, cestování. Aby mohli fungovat, potřebují častější přestávky než běžná populace.
Ilse Sand pořádá pro "vysoce citlivé" lidi semináře. Lidé z nich odjíždějí povzbuzeni, že nejsou nenormální, ale pouze jiní.
Knihu bych doporučovala psychoterapeutům, kněžím, rodičům dětí, které jsou citlivé a lidem, kteří tuší, že jsou hodně citliví a nevědí si s tím rady.

Chesterton
13.07.2018

Snad si tentokrát v knihovně vzpomenu :)
Nepatřím úplně mezi tyto lidi, ale tuším o čem je řeč.
Měla jsem takovou mamku. Dožila se 93 let a snadné to s ní nebylo, ale ani ona s námi to neměla úplně lehké.
Byla věřící, takže teď už vše vidí určitě úplně jinak :))