Polibek kobry

recenze

Polibek kobry (2021) / RenataP
Polibek kobry
Celkový dojem? Jak silná a tvořivá je ženská duše? Jak zajímavé zákonitosti má! Mnohé z nich běžně cítíme, ale nepřikládáme jim význam, či je dokonce považujeme za obtěžující. Autorka rozkrývá svět, který je nesmírně obsáhlý, pojednává o ženské cykličnosti, o dechu, o pulsu života jaký kolem nás je, přizývá hosty zabývající se ženskou tématikou a životními proměnami, ale také oživuje text citacemi, vlastními snovými deníky, léčivými terapeutickými imaginacemi a kdo má rád Junga, přijde si na své.
V podobném duchu, v podobné atmosféře se noříme do síly a kvalit hlubinné psychologie a čtení to není na jeden zátah, to ani náhodou. Často se zastavujeme ve vysvětlivkách, často nás zastaví vlastní hloubání a bádání a nebála bych se říci, že to je i jedna z těch vzácných knih, od kterých je někdy dobré dát si pár dní pauzu a odebrat se do ústranní. Pokud můžete. Ideální čtivo na dvouměsíční pobyt v horách, řekla bych.
Ukázka z části pojednávající o menstruaci (str. 149)
„Zmiňují se o tom, že skutečně nemalé procento žen cítí v době menstruace zvýšené libido, které se ale bojí uvolnit, protože sex při menstruaci má stále v konvenčním vnímání stopu perverze, hygienického rizika či obskurnosti. Jeho potlačováním však může vzniknout neurotizující tlak, stud či pocit provinilosti za vlastní pokleslost, které vyrůstají z internalizované představy, že menstruační krev je nečistá…“
Tak to je jedno z hlubokých téma, do kterého může vstoupit každá žena. A další témata jsou neméně zajímavá a mnohdy otvírají nečekané dveře do míst, ve kterých jsme nikdy nebyly… a náhle jsme a žasneme.
Právě o tom kniha je – a hadí síla, která se prolíná každou částí, zdá se býti někdy přes svou důležitost až na druhém místě, protože převládne úžas nad životem. Tak vejděme a žasněme…
Klady knihy: - neskutečný rozsah (hosté, citace dávají další rozměr)
Zápory knihy: -složitý jazyk (ale pomalé čtení a mlsání textu to spraví)
Nic pro někoho, kdo potřebuje rychle přečíst hodně informací a jednoduše je strávit. Toto není fastfood, ale bohatá hostina, kde na konec stolu ani nedohlédnete.
Renata Petříčková, Popelky.cz

Komentáře (0)

kniha Polibek kobry recenze