Tato recenze byla smazána.

Polární záře

recenze

Polární záře (2017) 4 z 5 / Blahona
Polární záře

Petr Bruner se živí jako fotograf a dobrodruh. Podařilo se mu sehnat sponzora pro svůj nový projekt a tak se vydává do Nové Země v Severním ledovém oceánu, aby zde pořídil nové snímky. V této ledové pustině, kde by nikdo nečekal ani živáčka překvapivě potkává Světlanu Zareckou, postgraduální studentku geologie. Netuší, že Zarecká zde plní přísně tajnou misi.

Shodou okolností se v oblasti v Severním ledovém oceánu dostává do potíží za záhadných okolností jaderná ponorka ruské federace pod vedením Alexandra Gomelského. Ve stejnou dobu je zničen stíhací letoun ruského letectva a jeho pilot Volkov je zanechán na pospas oceánu.

Za polárním kruhem se děje něco podivného. Kdo za tím vším stojí?

Můj dojem:

Sci-fi nečtu moc často a tak nemám takové srovnání, jako třeba v YA, fantasy nebo romantické literatuře. Přesto mi dovolte podělit se s vámi o své dojmy z knihy. Žánr sci-fi patří pro spisovatele k těm nejobtížnějším, a proto je logické, že v něm zas až tolik knih nevychází. O to větší mám radost, že se s vámi mohu podělit o postřehy z knihy od českého autora. Kniha se mi moc líbila a její čtení jsem si opravdu užila.

Líbilo se mi zasazení příběhu za polární kruh. Toto prostředí bylo pro mě exotické a úplně jiné, než na co jsem zvyklá u ostatních knih.

V knize je také spousta technických věcí, které autor popisuje zcela věrohodně a je znát, že pro psaní knihy musel mít o všech těchto detailech velký přehled. Vše jsem autorovi věřila a tyto technické maličkosti dodávají knize na realističnosti a čtenáře hezky uzemňují v příběhu. Pokud by měl někdo problém s některými vědeckými pojmy, které okrajově autor používá, aby dosáhl autentičnosti, v závěru je kniha doplněna o jejich vysvětlení, takže se čtenář nemusí bát, že by něčemu neporozuměl.

Příběh je psaný poutavým, lehkým a čtivým stylem. Autor čtenáře dokáže neustále napínat, takže jsem se ani na chvíli nenudila.

V knize se objevuje hodně postav a autor sleduje několik příběhových linek. Občas jsem měla problém se zorientovat u vedlejších postav, které v knize nemají tolik prostoru, ale nezkazilo mi to potěšení ze čtení.
Nejvíce se mi líbila linka věnovaná jaderné ponorce a to hlavně díky skvělé postavě kapitána Gomelského, kterého si zamilujete pro jeho moudrost, vtip a dobré srdce. Ale i další postavy jsou vykresleny velmi dobře, aniž by autor ztrácel čas sáhodlouhými popisy.

Nechybí ani trochu romantiky, přestože je zde velice okrajově. Díky mnoha technickým věcem a akčnímu ději je určena spíše mužské části, ale zaručuji, že se bude líbit i ženám. Opravdu bych si nikdy dřív nepomyslela, že mě bude bavit číst o jaderné ponorce.

Přesto mám ke knize i výtky. Protože nechci spoilerovat, tak pouze uvedu, že mě roztrpčilo zakončení linky jedné z postav, což samozřejmě může být věcí názoru. A závěr se mi zdál trochu uspěchaný, přestože jsou všechny linky uzavřeny, za mě bych mu dala více prostoru.

Kniha nechává v závěru i otázky pro zamyšlení, což k tomuto žánru patří.

Závěr:
Knihu rozhodně doporučuji vše milovníkům sci-fi, ale i těm ktěří mají rádi napětí a tajemno. Děj příběhu dobře odsýpá, je plný akce a dobře vykreslených charakterů. Škoda, že kniha vychází pouze v elektronické podobě, protože tištěná forma by jí velice slušela.

Hodnocení: 80%

Obálka:

Grafik má ode mě jedničku s hvězdičkou.

www.kniznisiesta.cz