Pokračování skvělé Selekce

recenze

Dcera (2016) 4 z 5 / simi28
Dcera

Kniha vypráví o osmnáctileté princezně Eadlyn, která se narodila o pouhých sedm minut dřív než její bratr Ahren. Normálně by se nikdo neptal, kdo byl první, a dědicem trůnu by se stal Ahren, protože je muž. Kvůli Eadlyn ale král s královnou změnili zákon a dědičkou trůnu se tak stala jejich dcera.

Král Maxon a královna America už před několika lety zrušili systém kast, aby lidé žili bez rozdílů, ale lid se stejně bouří. Všichni se pořád ohlížejí na to, kdo byl ve vyšší kastě, a proto se v království Illeá páchají různé zločiny, od krádeží až po vraždy.

Maxon a America neví, co s tím, a tak se rozhodnou, že pro princeznu uspořádají Selekci, aby jejich lid rozptýlili. Eadlyn o tom nechce ani slyšet. Netouží opakovat ten romantický příběh rodičů. Chce vládnout sama bez krále a ukázat svým poddaným, že je nejmocnější člověk na světě. Její námitky ale nepomůžou, a tak do království přijede třicet pět nápadníků, aby se utkali o její srdce.

V této knize se setkáváme i se známými postavami. Jsou tu například Lucy s manželem Aspenem a Marlee se strážcem Woodworkem, kvůli kterému byla v Elitě krutě zbičována.

Co se týče účastníků Selekce, tak za zmínku stojí určitě Kile, což je syn Marlee, Fin Henri s překladatelem Erikem, Hale, který se Eadlyn neustále snaží přesvědčit, že je pro ní ten pravý, a velice ctižádostivý a drzý Ean.

To bylo něco k ději a teď přijdou mé pocity z této knihy.

Styl psaní je opět skvělý. Bavilo mě pozorovat, jak se vyvinuly, nebo změnily charaktery lidí, které známe již z prvního dílu.

Také zde velmi oceňuji, že není jasné, koho si Eadlyn nakonec vybere. V Selekci jsme to všichni tušili již od samého začátku, už podle názvů celé trilogie.
Tady to ale nevíme jistě, ale moji favoriti jsou Kile, Henri a Erik .

To byly určité klady, ale jsou tu bohužel i zápory. Největším problémem této knihy je sama Eadlyn, která je hrozně namyšlená, sobecká a pořád se lituje. To, co někdy vypustí z pusy, je děsné a snad v každé kapitole jsem měla chuť Eadlyn uškrtit, nebo alespoň profackovat.
Chápu, že je to princezna, která žije už odmala v přepychu. Ale co třeba Maxon? Ten taky vyrůstal na zámku a není takový.

Podle mě má Dcera dobrý nápad. Je dobré vědět, jaké je to v pozici toho, kdo vybírá, a ne toho, kdo je vybírán.
Ale spíš než pokračování Selekce bych to nazvala hodně dobrá fanfikce na Selekci, protože kromě změny vypravěče tato kniha nic nového nepřinesla. Moc se tam toho nedělo, ale hodně mě překvapil konec, a proto si určitě přečtu i Korunu.

Závěrem knihu doporučuji, ale nesmíte mít velká očekávání, protože se Selekci nevyrovná.

:), jojo :)!

19.02.2017

K čemu nás nepřinutí Selekce....:)

19.02.2017

To chápu:), mám čtecích restů kam se podívám. Mě už vůbec na omalovánky neužije, ale tyhle musím mít :)!

19.02.2017

Normálně si omalovánky nekupuji, ale když jsem se dozvěděla, že budou se Selekcí, tak jsem si řekla, že je musím mít! Co se týče Sirény, až budu mít čas, tak si jí určitě přečtu. Teď mám ale doma hodně nepřečtených knih, tak jsem si řekla, že si je přečtu, a až potom si koupím nové, takže si Siréna bude muset ještě počkat:).

19.02.2017

Ta se opravdu povedla, já zvládla Sirénu a těším se na omalovánky, doufám, že budou podobně krásné jako ilustrace právě z Šťastně až navěky.

19.02.2017

To jo. Alespoň jsem si to čekání zkrátila čtením Šťastně až navěky, na kterou jsem právě napsala recenzi. To byla opravdu krásná kniha.

19.02.2017

I já :), už se ho snad brzy dočkáme!

19.02.2017

Já si také myslím, že nás ještě překvapí. Občas jsem měla chuť jí profackovat, ale na druhou stranu jsem pochopila autorčin záměr, že chtěla, aby ta nová Selekce opravdu přinesla něco nového. Ale i tak mě Dcera bavila a těším se na další díl:).

19.02.2017

Já myslím, že ano. Ale chvílemi jsem si i já říkala, kde udělali rodiče chybu. Myslím, že nás však ještě překvapí :).

19.02.2017

Moc děkuji za komentář. Dcera mě opravdu bavila, ale Eadlyn byla hodně nesnesitelná. Na konci knihy jsem ale měla pocit, že svého chování litovala, takže uvidíme. Třeba nám v dalším díle dokáže, že z ní bude dobrá královna:).

18.02.2017

Souhlasím i já jsem nad hrdinkou chtěla skoro zlomit hůl, ale musím říci, že nakonec se mi to líbilo. Jsem zvědavá, kam se její postava posune příště.