Poklekněte před královnou švédské krimi!

recenze

Studio 6 (2013) / Babouš
Poklekněte před královnou švédské krimi!
Napínavé, čtivé, realistické… Liza Marklundová je literárními kritiky často označovaná za královnu švédské krimi. Teď své výsostné postavení opět potvrzuje thrillerem Studio 6. V něm nechybí nic, co by měla správná napínavá kniha obsahovat:

- Záhadná vražda. Na začátku knihy se na jednom stockholmském hřbitově objeví nahé tělo uškrcené ženy. Kdo byla zač, a proč musela zemřít? To se snaží vypátrat…

- …sympatický hlavní hrdina. Ve Studiu 6 tuto roli zastává Annika Bengtzonová, stážistka ve velkém švédském deníku, jíž je něco přes dvacet a touží po tom, aby v redakci mohla zůstat nastálo.

- Akční děj. Pořád se zde něco děje. Nejprve se Annika připlete k samotnému vyšetřování vraždy, ale když potom sleduje zamotané nitky, zjistí, že vedou až ke špičkám švédské politiky.

Ať už jste od Marklundové četli Explozi nebo ne, je to celkem jedno. Studio 6 lze brát buď jako logický první díl, nebo jako zpětný pohled, prequel na začátky Anniky Bengtzonové v kriminální redakci.

Každopádně mi oproti Explozi tahle kniha přišla lepší. Jak zápletkou, tak zpracováním. I rozuzlení mi přišlo uspokojivější. Možná je to proto, že zde vidíme příběh Anniky Bengtzonové od samého začátku a máte čas se s ní pořádně seznámit. Autorka se zřejmě vypsala, sžila se s postavami i reáliemi a čtenáře tak vtáhne do světa snaživých novinových reportérů a podivných vražd.

Hodně lidí Marklundovou kritizuje za to, že popisuje velké redakce, které se nebojí plýtvat na kvalitní lidi a materiály, což v dnešní době klesajících nákladů a propouštění novinářů téměř hraničí se sci-fi. Jenže je nutno si uvědomit, že knihy ve Švédsku vyšly v 90. letech, kdy byly papírové noviny na vrcholu.

Dnes je tenhle zpětný pohled zajímavý – studuju žurnalistiku, takže tahle exkurze do severského redakčního prostředí mě totálně nadchla – a lze si jej užít jako příjemné retro z devadesátek.

Tak poklekněte před královnou švédské krimi a otevřete Studio 6…

Komentáře (0)

kniha Studio 6 recenze