Pojďme být odpočatí a šťastní

recenze

Moderní jóga od A do Z (2017) 5 z 5 / monushka
Moderní jóga od A do Z

Během volného času se čím dál tím více lidí věnuje aktivní formě odpočinku, při kterém si uleví nejen tělo, ale i psychika, což je mnohdy důležitější než úleva od fyzické bolesti. Nejen že se poslední dobou stal velmi populárním běh (jak v našem reálném světě, tak stále častěji rádi běhají i knižní hrdinové), ale zároveň i jóga, která spojuje možnost jak fyzického odpočinutí, tak i psychického.

Příruček, jak správně praktikovat toto pradávné umění, sice vyšlo již nespočet, ale protože se výzkum neustále sune kupředu, je třeba různé poznatky neustále aktualizovat. Moderní jóga od A do Z od Christiny Brownové, která ke konci loňského roku vyšla v nakladatelství Metafora, nabízí nejen ty nejčerstvější informace, které je třeba znát před samotným praktikováním jógy, ale nabízí i pestrý přehled jogínských pozic jak pro začátečníky, tak i zkušené cvičence a navíc zajímavé vyprávění.

Christina Brownová patří v oblasti jógy mezi mezinárodně uznávanou lektorku a autorku několika knih o józe. Již v roce 2006 u nás vyšla její Jóga od A do Z. Ptáte se, jakým způsobem se tyto dvě publikace od sebe liší? Autorčina nejnovější kniha se zaměřuje na tzv. hathajógu, což je jedna z několika různých variant a její název by se dal přeložit jako „jóga úsilí“. V dnešním uspěchaném světě se jeví jako nejideálnější a je logicky nejčastěji praktikována, protože se při ní musíme soustředit na aktivní cvičení. Právě díky tomuto důkladnému soustředění se, se nám podaří zaměřit se na přítomný okamžik a nechat odejít všechna naše trápení.

Dokážete-li plně aplikovat představu, podle ní je třeba soustředit mysl na právě přítomný okamžik, pak budete svobodní. Toto osvobození vám umožní oprostit se od minulosti a občasně ponechat stranou fantazie týkající se budoucnost. Jestliže pobýváte v právě přítomné chvíli, zbavíte se veškerého napětí. (Str. 6, 7)

Moderní jóga od A do Z se skládá ze čtyř částí. První je úvod samotné autorky, která nám představí ty nejdůležitější informace, které potřebujeme znát nejen o praktikování jógy, ale i o její historii a rozdělení. Jóga totiž není žádnou moderní vymožeností, ale učením, které je staré přes dva tisíce let. A fakt, že je celou dobu tak oblíbená, zcela jistě o něčem svědčí.

Druhá část nám představí pozice pro naše tělo, které jsou aktivním cvičením. Tato první ze dvou praktických částí je následně rozdělena do dalších třinácti pod částí. Ty jsou rozděleny do skupin obsahující již konkrétní cviky. Nejen ti z nás, kdo s jógou začínají, zcela jistě ocení osobní komentář autorky k dané pozici. Nesmí chybět ani detailní popis cviků, aby byla daná pozice co nejsprávněji provedena a doplňující ilustrační fota. Tato příručka však obsahuje něco navíc než ty, které jsem již četla, a to náročnost dané pozice, která je určena hvězdičkou od jedné do tří, přičemž jedna značí nejsnadnější úroveň. Dále je u každé pozice uvedeno, na jakou stranu a pozici následně směřovat, čím vyvažovat a také možnou modifikaci. Co si budeme povídat, po náročném dni, zcela jistě spousta z nás ocení možnost zvolit si lehčí variantu cviku.

Cílem cvičení jógy je tudíž dosáhnout trvalého klidu mysli, abychom byli skutečně přítomni v daném okamžiku a dokázali chápat a odrážet skutečnou podstatu všeho kolem nás. (Str. 14)

Třetí část náleží klidným cvičením, do kterých patří například dýchání. Věděli jste, že už jen klidným a uvědomělým dechem, můžete své tělo a mysl uvést do stavu uklidnění se? Pokud se někdy ocitnete v nějaké hektické či nepříjemné situaci (které jsou v dnešní hektické a uspěchané době bohužel v našich životech téměř na denním pořádku), zkuste se jen soustředit a uvědomit si hluboký nádech a výdech. Toto vám pomůže na chvíli odpoutat svou pozornost od nepříjemnosti a vám se udělá o něco lépe.

Podstatou jógy je vývoj. Jedna z klasických definic smyslu jógy zní: dosáhnout něčeho, čeho jsme nebyli schopni dosáhnout předtím. (Str. 16)

V poslední, čtvrté části se můžeme dozvědět o józe mysli. Součástí této části je i pět sérií cvičení, které jsou seskládány z různých pozic obsažených a popsaných v knize. Nemusíte vše cvičit přesně tak, jak autorka nabízí, záleží na vašich časových a fyzických možnostech. V této části knihy jsou popsány i různé druhy meditací. Schválně, jak často si jen tak v klidu sednete či lehnete, zavřete oči a necháte vaše myšlenky jen tak volně plynout a zhodnotit v hlavě váš den? Já osobně nikdy, protože se najde vždy něco, co ještě potřebuji udělat, ale byla bych vděčná, kdybych se do budoucna naučila meditovat.

Spousta z nás ocení formát tohoto knižního průvodce, neboť se vejde do jakékoliv tašky a my ho tak můžeme mít všude u sebe a můžeme se do cvičení pustit prakticky kdykoliv a kdekoliv nás napadne. Je pravda, že některým lidem při cvičení nemusí vyhovovat kniha, neboť potřebují vidět na vlastní oči předcvičujícího, ale i to se dá vyřešit pomocí nějakého videa a nebo návštěvou lekce.

Tuto knihu zcela jistě ocení ti, kdo koketují s myšlenkou začít aktivně odpočívat pomocí tohoto pradávného umění. Já, jakožto věčný začátečník, jsem vděčná za to, že si mohu prohlédnout jak správně danou pozici provést, protože mi je milejší a časově úspornější cvičit v klidu domova, když mi děti usnou. Pokud nespí, rády cvičí se mnou, neboť jóga nemá žádná věková omezení a nejen dětem jen prospěje. Má sedmiletá dcera si v příručce ráda listuje a vyhledává pozice, které zkusíme jako další.

Myslím si, že Moderní jóga od A do Z obohatí i zkušeného jogína, a to díky nabízeným možnostem modifikací a tipům pro zdokonalení jeho cvičení. Ze své osobní zkušenosti vím, že jógových příruček zabývajících se převážně popisem cvičení, není mnoho. Převážná většina z nich se totiž zabývá obsáhlejším povídáním, ale tato kombinuje obojí s tím bonusem, že víme, jak daný cvik provádět správně, abychom si nějak neuškodili.