Poirot zpět na scéně

recenze

Vraždy s monogramom (2014) / knižní moora
Poirot zpět na scéně
Vraždy s monogramem vrací na scénu slavného Hercula Poirota. Detektiv elegán, puntičkář, ale také trochu domýšlivec a otrava. Sophie Hannah se zcela jistě nevyhne srovnání s Agathou Christie, která bývá podle práva označována za královnu detektivek. Co může čtenář od nového příběhu oblíbeného detektiva očekávat a jak Sophie Hannah obstála?

Hercule Poirot je zcela jistě jednou z nejznámějších postav detektiva, jakého kdy kdo stvořil. Skvěle vykreslený charakter zasazený do příběhů s komplikovanou strukturou v knihách a výborně ztvárněný Davidem Suchetem na plátně. Tak zná Poirota většina, ať už čtenářů či diváků.

Útulná londýnská kavárna se slušnou kuchyní, kde Poirot čeká na svou večeři, to je místo, na kterém Hannah začíná vyprávět svůj příběh. Okamžitě probouzí ve čtenáři zájem tím, že na scénu přivádí zoufalou a vystrašenou slečnu Jennie. A právě v onen večer jsou v luxusním hotelu nalezeny tři mrtvá těla, vystavena s knoflíčkem s monogramem v ústech. Poirot neváhá pomoci svému novému příteli Catchpoolovi ze Scotland Yardu s řešením tohoto případu.

Nutno uznat, že se autorce podařilo vyprávět o Poirotovi poměrně uvěřitelně. I když upouští od některých jeho charakteristiky, jiných se drží spolehlivě. Vcelku vykresluje Poirota takového, jakého známe. Po fyzické stránce podobného knižnímu, nikoliv filmovému, zpracování.

Charakter ostatních postav ale ustupuje do pozadí. Catchpool, který se zdá být milým sympaťákem, je ke konci neschopným mladíkem, kterého omezuje v jeho práci trauma z dětství. Jehož potenciál zůstává nevyužit. Je tak pouhým vypravěčem příběhu, který vlastně nic nechápe. Vypadá to, že jeho postava byla vytvořena s jistými záměry, neboť z počátku mu určitou bystrost a důležitost upřít nemůžeme, ale s tím, jak stránky ubíhají, jeho role vyšumí jen do podoby udiveného a do dění pramálo zasahujícího pozorovatele, kterého v postřehu a myšlení předčí zvědavá servírka.

Předkládaná scéna zločinu vytváří dojem zajímavé, tajemné detektivky. Dokonce vzbuzuje ve čtenáři určitý pocit známosti a nedostává se do většího konfliktu s očekáváním. Nicméně řešení samotné zápletky už spadá do běžného průměru, na který nejsou čtenáři Agathy Christie zvyklí. Přesto jsou Vraždy s Monogramem příjemným čtením a Sophie Hannah si zaslouží uznání za to, že postavu Hercula Poirota opět přivedla mezi nás.

Komentáře (0)

kniha Vraždy s monogramom recenze