Pohrobek

recenze

Konec Ladislava Pohrobka (1924) 4 z 5 / Iwíček
Konec Ladislava Pohrobka

Rozhodla jsem se, že se s vámi dnes podělím o svůj čtenářský zážitek, který se opět zabývá středověkou historií. Tentokrát jsem si přečetla knihu, která monitorovala život Ladislava Pohrobka. Tuto knihu jsem si opět přečetla pro studijní účely a byla jsem s ní velice spokojená.

Kniha pojednává o životě tohoto panovníka, který se stal velice brzy sirotkem a musel svůj život trávit pod dohledem svých poručníků, kteří si pak nárokovali trůn v období jeho dětství, ale tuto historii asi všichni známe. Co vás však velice překvapí je poslední kapitola, která se týká smrti Ladislava. Ano, i jeho smrt se stala legendární a stále probíhají polemiky, jak vůbec zemřel. Zde se dozvíte velice zajímavé informace a tři základní teorie jeho smrti.

Co se mi na knize líbilo? Velice bych ocenila to, že ač se jedná o dokumentární práci zejména pro historiky, tak byla psána přijatelně pro každého čtenáře a je velmi čtivá. Pokud se zajímáte o středověk, jistě vás zaujme.

Co se mi nelíbilo? Je těžké říci, zda se to, co napíši jako zápor knihy, dá považovat za negativum, ale... V průběhu čtení na mě velice rušivým dojmem působil rozsáhlý poznámkový aparát, častokrát se stalo, že text knihy byl na 4 řádky a zbytek byla poznámka. Na druhou stranu jsem zde však našla i další zajímavé prameny, takže toto negativum má i své malinké pozitivum.

Iwíček
19.06.2015

Děkuji za vaše názory, které mi udělaly radost. I kritika je velice důležitá, abych se mohla stále zlepšovat, jsem za ni vděčná.

S obálkou bohužel zklamu, přímo takto vypadal můj výtisk a nechtěla jsem dávat nehodící se obrázek. Ještě ke všemu jsem musela jít na první stránku, protože kniha neměla ani přebal a byla v krásných kožených deskách žulové barvy. Nicméně tam zase nebyl uveden název, ani žádné jiné údaje. Tento obrázek byl určitě nejvýstižnější z těch možností, které jsem měla. Hledala jsem i na internetu a ze všech dostupných fotografií, byl obrázek nejlepší a nejlépe čitelný.

alef
19.06.2015

Pokud se jedná o knihu spíš pro odborníky - historiky, pak je to v pořádku - poznámkový aparát přímo pod čarou slouží přesně k tomu, co píšete - dovysvětlit a předložit další důležité prameny k tomu, co je popisováno, chápu, že pro ty, kteří čtou takovou knihu čistě ze zájmu o historii to může být trochu rušivé, ale u odborné knihy, kde jak píšete se v poznámkách dalo nalézt spoustu zajímavých pramenů, bych to viděla spíše na pozitivum :-).

Sandik
17.06.2015

To je fakt takový problém najít trochu kvalitnější obrázek té knihy?

elizabeth_ba
17.06.2015

Myslím, že bude spíše čtivá než čitelná. :-) Čitelné je (či není) písmo. S tím poznámkovým aparátem chápu, že je to pro čtenáře otravné, na druhou stranu zase, když to bude na konci knihy, bude ho iritovat, že to tam musí pod číslem odkazu a navíc mnohdy ještě pod číslem kapitoly hledat.