Pohľad na WC očami starostu.

recenze

Faktor Churchill (2016) 5 z 5 / Bilky
Faktor Churchill

Lady Nancy Astor: "Kdybyste byl mým manželem, dala bych Vám do čaje jed!
Winston Churchill: "A kdybyste byla mojí manželkou, tak bych ten čaj vypil.“

*****
Poslankyně Philipsová při interpelaci v sněmovně: "Pane předsedo, vy jste opilý. Pane předsedo, vy jste hrozně moc opilý."
Churchill se s námahou zvedl a odpověděl. "Paní poslankyně, vy jste ošklivá. Paní poslankyně, vy jste strašně moc ošklivá!"
A mávaje svým velkým doutníkem, dodal: "Já se z toho ale do rána vyspím!"

*****
G. B. Shaw zaslal W. Churchillovi dva lístky na premiéru své nové hry s dodatkem, že může přibrat kamaráda, POKUD NĚJAKÉHO MÁ.
Ten mu sarkazmus vrátil odpovědí: "Na premiéru dorazit nemůžu, ale dorazím na reprízu, POKUD NĚJAKÁ BUDE."

*****

Nechcem tu pochybovať o autorstve WC k týmto anekdotám - rozhodne, vzhľadom k svojej duchaplnosti, vtipu ale aj hrubosti a nekorektnosti - ich aktérom byť mohol.

Aký teda bol Sir Winston Leonard Spencer Churchill (WC)?

Bol to prefajčený ožran, odroň a grobián (a nielen k ženám), egocentrický nafúkanec, šušľajúci zbabelec a alibista, nezodpovedný a manipulatívny kariérista, totálny obracač kabátov, nelojálny politik, biedny stratég a človek zodpovedný za neúspech bitky pri Gallipoli (strata 252 000 Britov a Francúzov), despotický voči svojim podriadeným a využívajúci všetkých okolo k svojím vlastným cieľom?

Alebo to bol neúnavný pracant, skvelý dopisovateľ a žurnalista, vynikajúci rečník a najúspešnejší spisovateľ svojej doby ocenený Nobelovou cenou za literatúru, najvplyvnejšia osobnosť Spojencov, charizmatický vodca a motivátor počas 2. svetovej vojny, geniálny štátnik a politik 20. storočia, prezieravý a pokrokový zákonodarca, duchaplný spoločník a zanietený nadšenec vedeckotechnického pokroku, vizionár a propagátor aviatiky, podporovateľ vzniku RAF, prívrženec myšlienky EHS a EÚ???

Aký teda vlastne bol? Aký mal vplyv? Ako vplývali udalosti na neho a ako sa s nimi dokázal vysporiadať? Priliš veľa otáznikov? Chce sa vám čítať ďalej? Tak poďme na WC ...

Autorom tohto zaujímavého, povedal by som aj netradičného životopisu je Boris. Stačí Boris. Takto familiárne oslovujú Londýnčania už 8 rokov svojho blonďavého a večne rozcuchaného starostu Borisa Johnsona. Ten bol v čele Henley a londýnskej radnice v rokoch 2008 až 2016 a momentálne je (asi tak týždeň) britským ministrom zahraničných vecí. "No zbohom!" - povie si väčšina z vás. ;)
S W. Churchillom ho spája minimálne to, že je politik a rovnako aj konzervatívec a žurnalista. A ešte jednu význačnú črtu majú spoločnú: kontroverznosť názorov a to, že si nikdy nebrali servítku pred ústa. Na rozdiel od WC je však Boris tvrdým odporcom a kritikom EÚ a vášnivým zástancom Brexitu. Sir Winston by sa v hrobe obracal! Ale možno iba z obáv, že zdražie jeho obľúbená whisky a cigary ;)

Tento životopis nie je oslavnou ódou ani lineárnym opisom života a diela tohto význačného britského štátnika. Takých bolo napísaných už desiatky. Autor, ako je mu už vlastné, sa "bez bázne a hany" púšťa do skúmania rôznych oblastí, v ktorých WC pôsobil, a snaží sa jednak sprostredkovať nám čitateľom svedectvo tej doby a rovnako si kladie otázku, ako Churchillove činy, či názory vnímali jeho súčasníci. Zaujímavé je ale zisťovať, ako ho vidí on sám.
Zabudnite na chronológiu a suchopárne sterilný opis od narodenia po smrť! In medias res sa ocitáme v najťažších hodinách jeho premiérskych dní. Ako vodca krajiny s kabinetom, ktorý je 6:2 proti nemu, má rozhodnúť, či krajinu po 23 rokoch zas vovedie do vojny (to v čase, kedy Hitler už ovládal 2/3 Európy) alebo (ako chce väčšina jeho kabinetu!) sa prikloní k dohode s Hitlerom. Vzápätí nás autor prenesie o 40 rokov späť k búrskym vojnám a spoznávame hlavného hrdinu ako vojaka a korenšpondenta.

Pozadie týchto udalostí je vykreslené sugestívne, zaujímavo a autor si dovolí mnohé sarkastické komentáre i vtipný nadhľad. Vždy sa ale snaží rozoznať udalosti objektívne a posúva ich čitateľom z viacerých uhlov, názorov aj politických táborov. Neviem, či vám zodpovie na úvodnú otázku, aký vlastne bol Winston Spencer Churchill, ale rozhodne nebol standhalovsky červený ani čierny, ani rozprávkovo dobrý či zlý, ani dlhý, široký, či bystrozraký. Aj keď... o posledných dvoch prívlastkoch, by sme vedeli pri vínku dlho diskutovať. V každom prípade to však bol VEĽKÝ ČLOVEK, ktorý sa rozhodol písať svoje dejiny sám. A rozhodne ovplyvnil dejiny našich otcov, aj tie naše...

Na koniec si ešte dovolím prepísať pár ukážok jeho vycibreného rétorického umenia:

"Ve sféře lidského konfliktu
nebylo nikdy takové množství lidí
takto zavázané takové hrstce!"

- uprostred leteckej bitky o Britániu
(klasický zostupný trikólon s anaforou - repetitívnym začiatkom)

"Pozor, není to konec!
Není to ani začátek konce,
ale mohl by to být konec začátku."

- po víťaznej bitke u El Alamein
(vzostupný trikólon s chiazmom)

ODPORÚČAM: rýchlokvaseným politikom. aby videli, že ich povolanie bolo kedysi nielen o peniazoch a korytách; všetkým, ktorých zaujímajú dejiny 2. svetovej vojny a zistia, že všetko nebolo celkom tak, ako v učebniciach; mladšej generácii, aby zistila, že aj hejtovanie sa môže robiť inteligentne, alebo aspoň s ftipom; ľuďom s rečovým handicapom, aby nestrácali nádej a okrem Kráľovej reči prečítali aj toto dielo, a nakoniec všetkým amatérskym detektívom, aby zistili odkiaľ pochádza prstové gesto "V" ako Victory ;) U mňa, aj zásluhou nádherného prednesu Pavla Rímskeho - víťazných 88%

Bilky
07.04.2017

SSYYLLVVAA
Rado sa stalo :)

ssyyllvvaa
06.04.2017

Díky za tip - knihu zařazuji do "Chystám se číst"

Bilky
19.07.2016

SCHULLERKA:
hehe, mal by mi vydávateľ za to platiť :)
tak ďakujem, slov chvály sa nikdy neprejem - však som bežný jedinec svojho druhu a pohlavia ;)
zaraďujem si vás do funclubu o počte 3,5 kusa :) škoda, že sa tu k recenziám, nedajú vložiť obrázky, tento by som rozhodne použil...vďaka.

Schullerka
18.07.2016

I když nejsem zrovna člověk nějak moc zajímající se o politiku nebo historii, tak mě tahle recenze nalákala si knížku přečíst. :D Rozhodně to zní zajímavěji napsané než chronologické vyprávění něčího života. Vysvětlovat rozhodnutí daného člověka a jeho chování s ohledem na jeho minulost/zkušenosti. Nebo spíše spekulovat,co ho k rozhodnutí vedlo než stále dokola opisovat fakta bez hlubšího zamyšlení zní velmi zajímavě.

Líbí se mi tahle recenze stejně jako vaše další články z posledních týdnů, stávám se pravidelným čtenářem! :D

Mimochodem jsem si vzpomněla na tenhle obrázek: http://bit.ly/2a3SHDh :D