Pohádky nemusí být jen pro děti

recenze

Pohádky o čarodějích (2017) / pkweb.eu
Pohádky nemusí být jen pro děti
Povídkové fantasy sbírky od českých autorů jsou stále zoufale nedostatkovým zbožím. Minimálně ty vydařené určitě. Kniha spisovatelky Ivany Novákové Pohádky o čarodějích do kategorie vydařených sbírek určitě náleží.

Jak samotný název napovídá, kniha se točí okolo čarodějů. Jejím hlavním hrdinou je pasáček Akir, který zkříží cestu starému čaroději. Akir se stane studentem magie a postupně ji ovládne. Bude však muset bojovat se zlým čarodějem Dekelem, s nímž se zná už od útlého věku, kdy společně oba pásli ovce. Podaří se Akirovi nakonec Dekela porazit? A jakou roli v tom všem bude hrát mocná čarodějka Tamae?

Navzdory svému titulu kniha není primárně určená pro děti, jak by se dalo zprvu očekávat. Více si ji vychutnají dospívající a dospělí čtenáři, neboť Nováková se věnuje tématům, jako jsou milostné vztahy, zrada a ztráta. Vše podává velmi upřímně, ale zároveň decentně a svižným stylem psaní čtenáře úspěšně vtahuje do svého kouzelného světa.

Kniha obsahuje celkem osm povídek, z nichž je takřka nemožné vyzdvihnout jednu jako nejlepší. Všechny si udržují vysokou kvalitu. Nováková navíc zvolila velmi chytrý krok a nepředkládá čtenáři samostatné povídky, nýbrž propojené příběhy, napříč kterými se pohybují stejní hrdinové: především Akir, Tamae a Dekel. Tato trojka působí řádně dynamicky a napětí mezi nimi čtenáře přiměje hltat další a další stránky. Kniha je navíc sympaticky krátká, takže ji budete mít přelouskanou velmi rychle a strávíte u ní příjemný čas.

Nováková vytváří plasticky působící svět, v němž ani mocné bytosti jako čarodějové rozhodně nejsou dokonalí. Mají své povahové slabůstky, chybují jako každý člověk... Díky tomu působí realisticky a je snadné jim fandit. Pohádky o čarodějích tak osloví každého, kdo má rád fantasy tematiku, čaroděje, propracované a chytré příběhy... a zároveň se chce znovu přesvědčit, že pohádky nemusí být jenom pro děti.

Komentáře (0)

kniha Pohádky o čarodějích recenze