Pohádka, kterou stojí za to číst

recenze

Kráva nebeská (2016) / honZic
Pohádka, kterou stojí za to číst
David Duchovny, Hank Moody, či Fox Mulder z kultovních seriálů Californication a Akta X, debutoval loňský rok na literárním poli knihou Kráva nebeská. Jelikož sám napsal již několik scénářů, bylo logickou volbou zkusit napsat samostatnou knihu.
Příběh krávy Elsie Bovaryové vznikl nejdříve jako filmový scénář. Duchovny ho nabídl studiům Dysney a Pixar, nicméně byl odmítnut. Nakonec byl přesvědčen o změně ze scénáře do knižní podoby. A je to tak dobře. Příběh krávy, krocana a prasete by na filmovém plátně nefungoval natolik dobře, jako v myslích čtenářů, kteří si jejich svět vytvoří sami a díky tomu jej prožívají intenzivněji.
Debutová kniha známého herce není žádnou vysokou literaturou, z níž si literární kritici sednou na zadek. Nicméně je velmi zručně napsaná, má nápad, neotřelý příběh a hlavně pointu spojenou s didaktickou funkcí. A takových originálních knih se nepíše zase takové množství, abychom si mohli dovolit je přehlížet.
Duchovny vypráví příběh krávy Elsie, krocana milujícího Turecko a židovského vepře. Jejich pohádkový příběh je, jak to u správných pohádek bývá, plný dobrodružství a poznání života a nechybí mu samozřejmě ani šťastný konec.
Kráva Elsie jednoho dne se svojí nejlepší kámoškou Mallory zatouží po svobodě. Zatímco Mallory flirtuje s býky, Elsie se vzdálí k domu farmáře, kde uvidí, něco, co by neměla vidět žádná kráva. Ve svítící krabičce, před kterou sedí celá farmářova rodina, uvidí dokument o masokombinátech. To spustí kolotoč myšlenek točících se ohledně útěku z farmy. Kam jinam by mohla chtít utéct kráva než do Indie, kde není krávou, ale posvátným zvířetem?
Začne tedy zjišťovat možnosti svého útěku. Malá farma má však jednu nevýhodu. Veškeré informace se na ní rychle šíří a tak se zvěsti o jejím útěku dostanou k vepři Jerrymu. Ten trvá na tom, aby ho Elsie vzala s sebou. Ovšem ne do Indie. Samosebou, že Jerry chce do míst, kde sice není považovaný za posvátného, ale naopak za natolik nečistého, že ho stejně jako Elsie v Indii nečeká smrt kvůli lidskému jídlu. Jerry si začne říkat Šalom a považovat se za Žida. Jeho cesta samozřejmě míří do Izraele. Společně začnou spřádat plány k útěku, jenomže díky tomu se ovšem vše dozví krocan Karl. Ten je zase velkým milovníkem Turecka, protože Turecko se přeci řekne Turkey, stejně jako krocan. A to přeci dle jeho slov, musí být jasné, že krocany tam musí milovat. A tak se velmi nepravděpodobná parta kamarádů vydává na cestu za svými lepšími životy.
Literární prvotina Davida Duchovnyho je plná vtipných a skvěle napsaných dialogů. Zároveň je plná humoru, ale hlavně nadhledu nad mnoha palčivými otázkami trápící současnou moderní společnost. Duchovny se dotýká otázek náboženských, ale i otázek ohledně vegetariánství, zabíjení zvířat a spoustě dalších. Zasahuje však i do tématů jako je například dospívání. Jedná se o literární jednohubku, která bude bavit ještě dlouho po přečtení poslední stránky, a čtenáři se k ní budou rádi vracet.

Komentáře (0)

kniha Kráva nebeská recenze