Podvedená

recenze

Podvedená (2017) 5 z 5 / evasamankova
Podvedená

Chceš ji. Toužíš po ní. Potřebuješ ji. Když se ti nedostává, propadáš zoufalství a beznaději. Žít bez ní, čekat na ni, se rovná psychickému mučení. Když nepřichází, možná ji nakonec vezmeš do svých rukou… SPRAVEDLNOST…

Jednou z nejoblíbenějších německých spisovatelek současnosti je Charlotte Linková. Tato rodačka z Frankfurtu nad Mohanem má na svém kontě již téměř dvě desítky psychologických románů, psaných v tradici kvalitních anglických detektivek. U nás jsou její knihy rovněž pravidelně překládány - tou nejnovější je pak román nazvaný Podvedená.

V Podvedené sledujeme několik dějových linek. Jedna z nich se točí kolem londýnské rodiny scénáristy Jonase Cranea, který se po letech psaní cítí zcela vyhořelý. V naději na zlepšení tak odjíždí na doporučení lékaře se svou manželkou i malým synem na samotu do yorkshirských slatin. Dva týdny bez mobilu, signálu, televize či novin mu mají pomoci zase nastartovat tvořivého ducha a zlepšit psychickou kondici. Jenže všechno se nakonec vyvíjí úplně jinak a Craneovým začne jít o život…

Jiná dějová linka nám pro změnu představuje Kate Linvillovou, téměř čtyřicetiletou vyšetřovatelku ze Scotland Yardu, jejíž otec se před pár měsíci stal obětí neznámého vraha. Osamělá a životem zatrpklá Kate tím přichází o jediného blízkého člověka ve svém životě, a tak se alespoň na vlastní pěst pokouší tento zločin objasnit. Kdo jejího otce zavraždil? A hlavně proč?

Kromě toho se nám tu ochomýtá i jeden kriminálník, který se při útěku před policií chová jako slon v porcelánu, a neméně důležitou roli v ději zaujímají i osobní životy hlavních vyšetřovatelů Caleba Halea a Jane Scapinové.

Všechny zmíněné nitky si žijí svými vlastními životy, a přece tvoří jedno propletené klubko. Při jeho rozmotávání potvrzuje Charlotte Linková své velké vypravěčské kvality. Klade silný důraz na psychologii postav, v jejichž prokreslení zachází do detailů, a předkládá tak pestrou mozaiku charakterů s jejich klady, zápory i odlišnou optikou vnímání života. Linková nejen, že se umí do svých postav doslova vžít, tak i s přehledem drží čtenáře v lehkém, avšak trvalém napětí. Vznáší otázky, přináší na ně odpovědi, aby z nich vzápětí vznikaly další otazníky.

Když už se zdá, že zápletka nemůže být zašmodrchanější, přichází ke slovu překvapivé rozuzlení, které má jednak hlavu a patu, a jednak nezůstane čtenáři ani nitku dlužno. Příběh vystavěný na několika odlišných pilířích je dokonale řemeslně zvládnutý. Vše do sebe zapadá jako puzzle, každý jednotlivý dílek pasuje k tomu druhému s naprostou přesností.

Podvedená je výborný psychologický román s výraznou detektivní zápletkou. Spolu s komplexním a sugestivním podáním jde ruku v ruce příjemný a vytříbený styl. Charlotte Linková se zkrátka neotřesitelně drží na špici prvotřídních vypravěčů!