Podstata Tíhy vesmíru

recenze

Tíha vesmíru (2017) 3 z 5 / rencovav
Tíha vesmíru

TÍha vesmíru se čte lehce, strávit její poslání už tak jednoduché není.

Libby Stroutová se vydává v ústrety střední škole. Nemá to však jednoduché, nese si s sebou cedulku s nápisem "nejtlustší teenagerka Ameriky". Proč tolik ztloustla a z domu ji nakonec museli vysekat jeřábem? Podaří se jí najít si kamarády, poznat lásku, smířit se se sebou a potýkat se se světem kolem?

Jack Masselin je na tom lépe. Nebo možná naopak hůř. Patří k těm oblíbeným členům party, holky po něm šílí, kluci v něm mají vzor. Dokonce má přítelkyni, která je na škole velmi populární a známky má také dobré. Jenže jak má svému okolí vysvětlit, že si nikoho z nich nepamatuje? Že nedokáže rozlišovat obličeje? A má to říct rodičům, kterým to celý život tajil, nebo jim raději nemá přidělávat starosti, když se zrovna rozvádějí?

Jennifer NIven je skvělá autorka. O tom nikdo z nás nemůže pochybovat poté, co přečetl jednu z jejích dvou knížek pro mladé. V příběhu Všechny malé zázraky představí autorka dva teenagery, kteří se setkají, když chtějí ukončit svůj život. Theodor Finch trpí maniodepresivní psychózou, Violet trápí smrt sestry a vyhlídky do budoucna. I v Tíze vesmíru se setkávají podobné - přesto však odlišné - charaktery, dvě osoby, které se navzájem ovlivní podstatnou měrou.

Když porovnám tyto dvě autorčiny knížky - a musím se přiznat, že obě patří k mým nejoblíbenějším svého žánru -, Tíha vesmíru za Všemi malými zázraky trochu pokulhává. Možná proto, že Všechny malé zázraky jsem četla dřív a všechny prvky, které autorka zapojila, mě nadchly. Navíc to byla opravdu silná knížka, která mě ke konci rozbrečela a donutila sednout si a vyhledat si co nejvíc informací o maniodepresivní psychóze.

Naproti tomu Tíha vesmíru nebyla takový trhák, protože se tam spousta námětů lehce opakuje. Oba hlavní hrdinové se něčím odlišují. Libby je tlustá a nepopulární, stejně jako ten divný a neoblíbený Theodor Finch. Jack a Violet jsou oproti nim docela populární a své problémy před světem pečlivě skrývají.

Přesto však Tíha vesmíru zaujme. Ať už toho, koho baví číst tyhle silné příběhy, nebo toho, kdo trpí problémy se sebevědomím. V Tíze vesmíru Libby totiž nepředstavuje ten slabý článek - žádnou uťápnutou šedou myšku, naopak. Libby umí skvěle tancovat, běhá jako gazela a ze své mohutnosti si nic nedělá. To ona dokáže přesvědčit o výjimečnosti nejen Jacka, ale i vás, čtenáře!

A stejně jako ve Všech malých zázracích, i v tomto případě po dočtení čtenář prostě musí zjistit víc o všech poruchách a onemocněních, která autorka zmiňuje. Myslím, že tato popularizace psychických poruch u mladých lidí je skvělý nápad, protože právě díky zajímavým knižním postavám si můžeme trochu představit, jaké to je, trpět něčím jako je deprese nebo obezita. Knihám to dodává takový třetí rozměr.

Knihu Tíha vesmíru bych jednoznačně doporučila všem. Mnohem spíš bych ji doporučila než Všechny malé zázraky, aspoň pro začátek nebo pokud nemáte rádi smutné konce. Tíha vesmíru je ve své podstatě pozitivní knížka. A není proto tak těžká, byť se to podle názvu nezdá.