Podivná hra

recenze

Podivná hra (2017) 4 z 5 / DariDerek
Podivná hra

"Chce si takto někdo tiše,
zjistit, zda se o něm píše,
nebo by chtěl předem znát,
co se chystám udělat?"

Jediná věta promění Karle život v peklo. Mohla prožívat běžnou krizi středního věku, s jakou se vyrovnává spousta jejich vrstevnic. Osud ji ale přichystá zkoušku těžšího kalibru. Někdo ji sleduje, naboural se do jejího počítače, do e-mailových schránek jejích dcer. Všude toho neznámého pronásledovatele tuší, posílá jí varovná znamení a baví se jejími amatérskými dedukcemi a intenzivním strachem o rodinu.
Proč ta podivná hra? Co po ní kdo chce? Karla se snaží najít jakoukoliv stopu, která by jí pomohla všechno pochopit, ale nemá žádnou podporu v okolí. Cítí se jako štvaná zvěř. Je kořistí opravdového útočníka, nebo své vlastní fantazie? Proč se ve všem dá najít skrytý význam? Možná je opravdu blázen, jak si myslí její muž. Hraje hru, o kterou nestála, hru plnou strachu a bezmoci.

Autorka, Zuzana Pospíšilová, je úspěšnou dětskou spisovatelkou. Na kontě má nepřeberné množství knížek pro nejmenší i pro ty odrostlejší. Podivná hra je její prvotina pro dospělé a hned se zde zaobírá stalkingem. Je to téma, které je docela ožehavé a myslím si, že napsat dobrý příběh s tímto námětem, dá opravdu zabrat. Autorce se to povedlo.
Celý příběh se odehrává v normální, české rodině, kde matka Karla je účetní, otec Marek je šéfem hodně úspěšné firmy a jejich dvě dcery, Lucka a Eliška jsou ještě školou povinné. Jako správná rodina mají psa, jezdí o víkendech na chatu, sem tam si udělají výlet do kina či cukrárny a večeří spolu u jednoho stolu. Dalo by se říct, že rodinná idylka jako z filmu. Ovšem do doby, než se začnou dít docela zásadní události, které vidí jen Karla, ovlivní ji a nenechají ji v klidu vyspat. Marek, jakožto manžel na houby se od všeho distancuje a myslí si, že se jeho žena zbláznila. Jak tohle skončí? Co ten stalker vlastně chce? A je to vůbec stalker nebo je to jen v Karličině hlavě?

Příběh je napsán hezky od začátku. Autorka se drží přesně toho, co nás učili už ve škole. Nejdříve nějaký úvod a nastínění zápletky, poté možnosti toho, jak by to mohlo dopadnou, pak gradace a nervy drásající statě, pak rozuzlení zápletky, pointa a závěr. :-) Nebo prostě tak nějak.
Paní Pospíšilová nám, čtenářům, krásně servíruje kousek po kousku, jeden díl skládačky za druhým a já začala tušit, kde je zakopaný pes až opravdu s hlavní hrdinkou. Do té doby jsem neměla tušení, proč a jak. Kvůli čemu? A to se mi nesmírně líbilo. Autorka mě dokázala držet napnutou až do konce. Navíc tím, že se vše odehrává v typické české rodině, mám k tomu jako čtenář tak nějak blíž. Vše je snadno představitelné.

"V jednu chvíli jí naskočila husí kůže po celém těle. Vypadal najednou úplně stejně jako ON. Je to ten neznámý pronásledovatel, nebo snad udělala něco špatně a on teď na ni pouští hrůzu?"

Oproti jiným knihám, tato kniha nemá kapitoly. Text je rozdělen jen jakýmsi obrázkem nebo jak to mám nazvat, takže víme, že se začne řešit něco jiného. To, že jsem nebyla omezována kapitolami se mi také nesmírně líbilo. Teoreticky jsem mohla přestat číst kdy se mi zachtělo, ovšem prakticky to vůbec nešlo. :-)
Podivná hra je opravdu dobře napsaná, takže jsem se od ní odtrhla jen když si dítě vyžadovalo pozornost. Když si ji vyžadoval přítel, odkázala jsem ho do patřičných mezí, protože nejdříve dohraju Podivnou hru a poté se mu můžu věnovat. :-) Nekecám, opravdu mě to bavilo. Navíc jsem ještě nečetla knihu s námětem stalkingu, teda, asi četla, ale ne takhle detailně vybavenou, tudíž mě to zajímalo i z té druhé stránky. Protože se tohle může stát opravdu každému.
Je pravda, že teď sedím, píšu recenzi a přemýšlím, jestli bych tu kameru na mém PC neměla pro jistotu přelepit... Jeden nikdy neví... :-)

Chtěla bych autorce pogratulovat, že její prvotina je opravdu skvělá. Zaujala mě, líbila se mi a můžu říct, že jsem osobně velmi zvědavá na to, jestli napíše něco dalšího. A pokud ano, tak se do ni určitě pustím, protože styl psaní paní Pospíšilové mi sednul. Nejsou tam žádné hluchá místa, vše odsýpá jak má, dokonce tam i postavy jsou snesitelné až na Petru, ale proč vám nenapíšu. Jestli se to chcete dozvědět, nezbude vám nic jiného, než si přečíst knihu, která určitě stojí za to! :-)

Doporučuji všem. Bez rozdílu věku a pohlaví. Pokud vás jen trochu zajímá téma stalkingu, co se může dít v obyčejné rodině, tak je to pro vás ta pravá kniha. :-)

Děkuji COSMOPOLIS za zaslání recenzního výtisku a pokud si chcete knihu koupit, tak přímo zde můžete.

Díky za přečtení a přeji fajn den bez stalkerů. :-)
Daramegan