Pod rouškou noci, skrývá se tajemství

recenze

Serafina a černý plášť (2016) / Snow Fairy
Serafina a černý plášť

Noc ji odjakživa přitahovala. Nicméně nevěděla proč se v noci cítí, jako by do ní patřila.
Serafina žije jenom se svým tatínkem na panství Biltmore, ve sklepě, kde mají soukromí, klid a život, který jim oběma svým způsobem vyhovuje. Je to bezpečné místo. Obzvlášť pro někoho, jako je Serafina, která má na Biltmoru poněkud tajnou, ale velmi důležitou funkci. Serafina je H.CH.K. Vždycky žila v mimo zraky vznešených obyvatel Biltmoru, vždycky byla rychlejší než mžik oka. Až do teď, celý svůj život, žila nepovšimnuta. Teď se ale na Biltmoru začínají dít prapodivné věci. Ztrácejí se děti a jediný, kdo by mohl něco udělat, je právě Serafina. Stvoření noci, které kromě nebezpečí, musí čelit i vlastní pravdě...

Middle grade literatura, která je schopná ovládnout všechny další věkové kategorie. Hrdinka v závoji noci, malá bojovnice hledající pravdu nejen o tom, co se děje na panství, ale i o sobě samé. Dívka, která je tak nesmírně jiná a přesto s ní máte spoustu věcí společných.

Hned na začátku řeknu, že čtení o mladičké Serafině bylo opravdu velmi zajímavé. Jako postava je Serafina velmi udatná, statečná a bojovná, ať už se ocitá v jakékoli situaci. Mysteriózní příběh zanesený do prostřední amerického panství Biltmore byl pro mě nicméně docela velkou část trochu těžký na rozjezd. Připadalo mi, že čtu až příliš dlouho a nikam se neposunuji. Nešlo mi se začíst, ale problém není v tom, že by se mi nelíbil styl, jakým píše Robert Beatty. Jeho styl psaní je velmi jednoduchý, čtivý a také poměrně vzletný a poetický.
Příběh má hrdinský, fantasy a mysteriózní nápad, který není vůbec špatně rozvíjen. Nicméně i přesto jsem se nebyla úplně schopná rychleji začíst.

"Naši povahu neurčují bitvy, které jsme vyhráli nebo prohráli, ale bitvy, které se rozhodneme bojovat."

Ačkoli jsem během čtení neměla příliš představu, jak bych mohla knihu nakonec ohodnotit, posledních několik kapitol mě přesvědčily a naprosto mě vtáhly do děje. Robert Beatty zapojil do příběhu pořádnou dávku akce a kniha nabrala úžasný spád. Jediné, co jsem na konci každé kapitoly chtěla, bylo znát pravdu. Myslím, že v takovém tom pomyslném bodu zlomu, kdy se všechno zrychlilo a ozvláštnilo, se plně projevil potenciál autorka i celé knihy.
Kromě toho, že mě opravdu hodně příjemně překvapil konec, užívala jsem si i to, jakým způsobem na mě vyprávění a popis působil. Atmosféra je totiž naprosto magická. Nese v sobě kapku dětské naivity, která není iritující a je hezky vyrovnávána smyslem pro spravedlnost, který provází čtenáře mezi řádky.
Serafina a černý plášť je očividně kniha pro mladší čtenáře, ale stejně tak se hodí ke čtení pro čtenáře dalších věkových kategorií. Je to ten typ knihy, jehož podtext je nadčasový a vhodný pro každý věk.