Po politicích potopa

recenze

Čeká nás pohroma? (2016) 5 z 5 / Iki1
Čeká nás pohroma?

Kniha přináší velmi příjemné vyprávění bývalého generála tajné služby. Autor je brilantním řečníkem se srovnanými a pevnými názory na svět kolem nás, což se odráží i v jeho prvotině. Zachycuje v ní svůj život od studia na vojenském gymnáziu v Moravské Třebové a na vysoké škole pozemního vojska ve Vyškově, přes vojenské nasazení u bigošů v Karlových Varech, odkud ho vytáhli vojenští rozvědčíci.
Popisuje zde mnohé zažité příhody, které doplňuje moudrými názory na život, ale především na současné politiky a jejich rozhodnutí. Tím, že působil uvnitř důležité státní složky, zažil mnohé na vlastní kůži, takže vidí dál než jiní spoluobčané.
Je fajn, že vyprávění rámuje historickými postřehy (historická četba je mimo muziky jeho koníčkem). Kniha obsahuje velké množství informací, které spolu navzájem souvisejí. S mnohými souhlasíme, mnohé nám docvaknou až při čtení.
V každém případě se jedná o velmi důležitou knihu pro získání základního přehledu o zabezpečení obrany našeho státu. Je doplněna fotografiemi z autorova rodinného alba.
"Válka je bohužel lidem vlastní. Není to nic nepřirozeného, není to ozbrojená rvačka, která se strhne z ničeho nic, a my jsme pak překvapeni. Lidé spolu bojují po celá tisíciletí."
"Nevím, kde je dnes nějaké české odhodlání. Netuším, kdo by, pateticky řečeno, mohl pozvednout náš prapor. Politici myslí obvykle v horizontu svého volebního období, zatímco tohle je běh na dlouhou trať a k cílům někde dál v budoucnu se nikomu nechce."
"Kdyby měli Češi zažít ještě jednou svůj Mnichov - potupnou porážku bez odporu, pak je s nimi ámen. Český národ se potom už nikdy nezotaví a zbude mu jen rozklad v horizontu několika generací."