Po dlouhé době zase originální dystopie!

recenze

Labyrint: Útěk (2014) 5 z 5 / JiPu
Labyrint: Útěk

Tak tato kniha mě vážně dostala. Klaním se autorovi za jeho dílo, protože si mě Labyrintem opravdu získal. Po celou dobu čtení jsem byla napjatá a s očekáváním jsem obracela stránku za stránkou.

Hlavním hrdinou knihy je Thomas. Ten se najednou ocitne uprostřed Placu, kolem něj postává pár desítek dalších chlapců a místo, kde se všichni nachází je obklopené zdmi. Thomas má v hlavě prázdno, nic si ze svého života nepamatuje a vůbec nechápe, co tady dělá.

Postupně se od ostatních dozvídá, že každý z nich byl na toto místo poslán stejně jako on, tudíž ani jeden z ostatních chlapců netuší, za jakým účelem tu všichni jsou. Jediné co vědí je to, že zdi, které je obklopují, tvoří neskutečně velké bludiště, ze kterého jakoby nevedla žádná cesta. Všichni jsou tedy uvězněni uprostřed a ani netuší, jaká nebezpečí neprobádaný labyrint skrývá.

Čtenář tedy může pozorovat, jak to chodí na místě, které má na starosti skupina mladých chlapců. Pozorujeme jejich zápal přijít celé věci na kloub, zároveň můžeme sledovat, jak se vypořádávají s různými překážkami, které jim život v Placu přináší. V příběhu se určitě najde takových 8 postav, které v celé knize sehrají důležitou roli. To se mi právě na ději hodně líbilo, že nesledujeme pouze hlavního hrdinu, ale poznáváme i další postavy trochu blíže, díky čemuž si k nim můžeme vytvořit určitý vztah.
A pak je tu ještě jedna věc. Jak to, že se v Placu najednou ocitne dívka? Dívka, která všechno změní!

Jak to se všemi dopadne? Zjistí, proč jim byly vymazány jejich vzpomínky a proč jsou uvězněni uprostřed labyrintu? Podaří se jim najít cestu ven?
--------
Knížka je napsaná neskutečně akčně a čte se opravdu hodně dobře. Autor žádné scény zdlouhavě nepopisuje, zároveň však příběh dokáže velmi realisticky vylíčit, takže čtenář nemá nejmenší problém si jednotlivé situace dobře představit.

Na ději se mi asi nejvíce líbilo, že neměl jen jednu zápletku. Myslela jsem si, že hlavní hrdinové budou řešit, jak se z labyrintu dostat a tím to končí. Ale to jsem se opravdu spletla. Autor do příběhu vložil mnohem víc dějových linií, které postupně rozplétáte a postupně si sestavujete jakýsi obrázek, díky kterému vám začnou docházet různé souvislosti a tak.

Nevím, jak jinak knihu popsat, zkrátka mě vážně bavila! Oceňuji, že každá postava měla svůj jistý charakter, který autor ani u jedné osoby neošidil a díky tomu měla kniha ještě o úroveň více. Děj je napínavý a originální, místy jsem se některým hláškám upřímně smála, chvílemi mi bylo smutno a říkala jsem si, jak je to nefér. Příběh ve mně dokázal vyvolat spoustu emocí a po přečtení jsem knihu zavírala s velkým očekáváním, co přinese další díl!

Knihy mohu s čistým svědomím doporučit i náročnějším čtenářům, kteří preferují příběhy s pořádnou zápletkou, protože Labyrint: Útěk splnil všechna má očekávání!