Plná knížka dárku, které vás zahřejí i v ten nejstudenější zimní večer

recenze

Dárek z pravé lásky: 12 zimních políbení (2015) / Snow Fairy
Dárek z pravé lásky: 12 zimních políbení

Další povídkový soubor, který příjemným a milým způsobem naladí na Vánoce.

Dárek z pravé lásky je už ve světě profláknutá young adult knižní bomba. A i když se u nás objevila teprve ke konci minulého roku, své úspěchy sklízí i tady. Myslím, že tento soubor povídek od jedněch z nejlepších autorů žánru pro teenagery a mladé dospělé se velmi povedl. Řekla bych, že úplně nejvíc, co se povedlo je vizuální zpracování. Obálka je tak neskutečným skvostem, provedení uvnitř knihy je o to kouzelnější, se všemi těmi světýlky. Tomu se jednoduše nedá nic vytknout. Hlavní věcí u této knihy jsou ale povídky. A ty, jak už lákají samotná jména autorů, se většinou krásně povedly.

O půlnocích - Rainbow Rowell

V této úvodní povídce mě Rowellová nezklamala. Osobně mám moc ráda styl psaní Rainbow Rowell v jakékoli podobě, ať už kratší nebo delší. Tohle bylo sice kratší, ale dávalo to krásně smysl. Všechno do sebe zapadalo a já mám hodně velkou slabost pro samotný fakt v podstatě nerozlučného přátelství, tak silného, že mezi ním a láskou je už jenom velmi, velmi malá hranice. Je to milé, příjemné, hřejivé, i když se část povídky odehrává ve studené silvestrovské noci.

Dáma a liška - Kelly Link

První setkání se stylem psaní Kelly Link mě mile překvapil. Povídka o Dámě a lišce se četla velice rychle a příjemně. Atmosféra celé povídky je krásně vánoční a zasněžená a jako dělaná pro snílky. Kontext je příjemný a myslím, že i hodně originální. A na Vánoce ještě o to kouzelnější, jelikož se i ze snu může stát jistá skutečnost a všechno může být nakonec přesně tak, jak si přejete, i když než se k tomu nejlepšímu dostanete, může to trvat i roky. Dáma a liška je jedna z povídek, které se mi opravdu líbily, a které jsem měla radost číst a číst a dočíst do konce.

Andílci ve sněhu -- Matt de la Pena

Další povídka od autora, u kterého jsem doposud nečetla jedinou knihu. Matt de la Pena mě nicméně velmi mile překvapil. Jeho povídka je také velmi čtivá, příjemná, upřímná a realistický romantická a vánoční. Samozřejmě hlavní hrdina není flákač, na pozadí celé jeho postavy je toho mnohem víc k objevení. Rodinná situace doma je taková, že si od ní přeje na chvíli utéct. A myslím, že ten mužský pohled celé povídce opravdu nesmírně seděl. Je to romantické, neočekávané a mužským pohledem zamilované.

Najdeš mě podle Polárky - Jenny Han

Povídka najdeš mě podle Polárky má tak neskutečný potenciál. Ale za mě je ten potenciál v určitých místech nevyužitý. Han je autorka, se kterou jsem se setkala a jejíž knihy, jsem si zamilovala a oblíbila. Tohle ale byla povídka vytržená z kontextu. Velmi se mi líbilo zasazení příběhu na Severní pól i to, že hlavní hrdinka je součástí rodiny Santy Clause. Jenny je brilantní autorka s originálními nápady, to jí zůstává, ale celou povídku nějak nepodpořila. Měla jsem na konci pocit, že to nemělo pořádně hlavu ani patu. Konec byl takový ustřižený a končí přesně v tom okamžiku, ve kterém by měla pokračovat.
Milá, příjemná, nádherně vánoční povídka, ale neukončená.

To je Yulský zázrak, Charlie Browne - Stephanie Perkins

Stephanie Perkinsová je už také ověřená autorka. Když chcete číst nějakou z jejích knih, víte, že můžete čekat něco hodně dobrého. To můžete i od její povídky To je Yulský zázrak, Charlie Browne. Někdy, když už máte pocit, že se nic příjemného nemůže stát, postaví se vám do cesty snad ten nejošklivější vánoční stromek.
Mě se povídka líbila, ale oproti samostatným knihám Stephanie Perkinsové je poněkud slabší. Zrovna od Stephanie jsem čekala něco ještě lepšího, něco víc, no, perkinsovského. Není to špatná povídka, ale opět se mi zdála trochu vytržená z kontextu, jako by měla pokračovat, ale víme, že nebude.

Váš záskok za Santu - David Levithan

David Levithan je v podání svých příběhů velmi přesvědčivý. Nesmírně od něj uznávám a zbožňuji knihu Líbali jsme se a moc se mi líbilo, že stejná tematika byla ponechána i pro tuto povídku. Řekla bych, že je vánoční, ale s tím, že hodně naředěná realitou a možná maličko nepochopením situace v rodině. Levithan to ale pojal krásně a tato povídka se zařadila k těm velmi oblíbených.

Krampuslauf - Holly Black

U této povídky jsem hleděla jako z jara. Holly je drsňačka a i když se jedná o vánoční povídku, kde by v podstatě samozřejmě měly vystopovat vánoční, příjemné postavy a měly by se dít krásné vánoční věci. Holly to pojala vánočně svým vlastním způsobem a jako imponující prvek celé knihy postavila uhrančivého Krampuse, samotného ďábla.
Neskutečně jsem si tuto povídku užila. Je originální, tajemná, fantasy a nepředvídatelná. Zaslouženě se povídka Blackové umístila v mém žebříčku na druhé místo.

Cos to sakra provedla, Sophie Rothová? - Gayle Forman

Je to těžké, když má člověk pocit, že absolutně niak pořádně nezapadá. Když má pocit, že na vás každý kouká jako na outsidera. A hlavně potom o Vánocích jde pořádně do tuhého. Gayle Formant to vzala taky krásně podle sebe. Náznak cestování, romantika, Vánoce, ale přesto se nepřestala lišit.
Rozhodně si Forman zachovala svou vysokou spisovatelskou úroveň a originalitu i smysl pro každé slovo a realitu, kterou do příběhu ze srdce vložila

Kyblíky s pivem a jezulátko - Myra McEntire

Myra McEntire ve své povídce ukazuje, že na Vánoce opravdu platí všechny dobré skutky minimálně dvakrát a i ten největší mistr triků je v hloubi duše člověk s velkým, obrovským srdcem.
Opět, Myra McEntire je autorka, se kterou jsem se dosud nesetkala, ale myslím, že kdybych se někdy k její samostatné knize dostala, rozhodně bych ji moc ráda přečetla. Kyblíky s pivem a jezulátko je roztomilá povídka o hledání vlastních předností a lásky. A taky o velké spoustě sněhu.

Vítejte ve Vánocích, CA - Kiersten White

S radostí vám představuji povídku na mém prvním místě. Vítejte ve Vánocích, CA. Tohle je za mě ta absolutně nejlepší povídka z celé kolekce. Příběh je originální, romantický, realistický, ale krásně vánočně laděný. Střetávají se zde různé aspekty života i osobnosti, na které můžete narazit. Městěcko s názvem Vánoce, o kterém ani nevíte, že existuje a Láska s velkým, které neodoláte a která voní cukroví. Tohle je můj vrchol, úplně jsem při čtení cítila opojnou vůni perníčků a Vánoc. Kiersten White je skvělá autorka fantasy, ale podle této povídky, je ještě lepší autorka romantiky.
Nádhera.

Betlémská hvězda- Ally Carter

Betlémská hvězda je jedna velká směs dvou světů. A jak se může všechno rázem obrátit, když se tyto dva světy prohodí, když si prohodí všechno.
Ally Carter je také skvělá autorka, s níž už jsem měla tu čest. Ukázala Vánoce z pohledu postavy, která svůj život prožívá jako za mléčným sklem. Svůj život, ten, který by doopravdy chtěla žít, ztratila a ten, který má teď je trochu jako vězení. Celkově je tato povídka dle mého názoru trochu smutná, ale neskutečně plná naděje a aspekt naděje, která opravdu umírá jako poslední a lásky, která potřebuje vyrůst, než začne kvést, je dojemná.

Dívka, která probudila snílka - Laini Taylor

U této povídky musím říct, že jsem byla trochu v šoku. Laini Taylor napsala něco, co jsem absolutně neočekávala. Abych se přiznala, tak při čtení této povídky jsem ani nemyslela na Vánoce, i když o Vánocích opravdu je. Ale je to poněkud drsný příběh, ze života dívek, které neměly na vybranou, když přišlo na vdavky. A jedna z dívek měla mít vždycky tu největší smůlu. Postava snílka je zde ale velmi impozantní, řekla bych. Abych ale byla upřímná, tak jsem se v této povídce nenašla, nenašla jsem v ní zalíbení a i když je opravdu kvalitně napsaná, nepřišla jsem jí na chuť. Věřím, že Laini Taylor je autorka nejvyšších kvalit, ale tohle není úplně můj šálek kávy, i přesto, že mi normálně trochu drsnější příběhy nevadí.

Dárek z pravé lásky je v případě, že ho někomu darujete, opravdu dárek z pravé lásky. Příběhy jsou plné lásky, Vánoc, naděje a nesmrtelného vánoční kouzla.
Nejvíce, absolutně nejvíce, jsem si oblíbila právě Vítejte ve Vánocích, CA. Je to přesně ta povídka, kterou bych klidně četla neustále pořád dokola a vím, že by mě nepřestala bavit.

Aracely
15.03.2016

Velmi vyčerpávající, ale stejnou měrou krásná recenze ! Musela dát hrozně práce , je to vidět. A povídka po povídce , jako by z Vaší recenze ožily, nádhera ! :-)