Plavit se vstříc smrti

recenze Smrtelná rána (2017)

Plavit se vstříc smrti
Je chladný norský podzim roku 2009. Opět se shledáváme s naším starým a dobře známých Henningem Jullem, novinářem, který před dvěma lety přišel při požáru bytu o syna Jonase. Byt předtím někdo úmyslně zapálil jako varování, aby Jull nestrkal svůj novinářský nos, kam nemá. Henning prošel peklem, když nedokázal zachránit své jediné dítě a pak s tím musel žít. Stále hledá odpovědi. Po požáru byl na nemocenské a dlouho nebylo jisté, jestli se někdy vrátí zpátky do práce. Trápily ho výpadky paměti i špatné svědomí, že se včas neprobudil, aby zachránil Jonase. Jako manžel taky nefungoval tak, jak by měl. Přišel tak o manželku Noru, která nyní žije s jeho bývalým kolegou Iverem Gundersenem. Stopy požáru jsou patrné nejen na jeho duši, ale i v jeho zjizvené tváři.

Zatímco v minulých knihách jsme měli možnost sledovat Henninga při objasňování brutálních vražd, jeho osobní tragédie stála na okraji a nedostali jsme mnoho odpovědí, které by nás posunuli dál k vyřešení příčin požáru i toho, kdo za tím stojí.

Informace, které by pomohly zodpovědět Henningovy otázky okolo požáru, hledá nyní i jeho bývalý kolega Iver Gundersen. Děsivé okolnosti okolo Ivera doženou Henninga, aby šel ve stopách Iverova pátrání. Kroky ho dovedou až na hladinu temného jezera, kde sedí v loďce s mrtvolou v igelitovém pytli u svých nohou a hledí do hlavně zbraně, která ho za chvíli připraví o život.

Jak už je u Engerových knih zvykem, zase máme možnost ocenit jeho osobitý vypravěčský styl. Střídají se zde jednotlivé pasáže, kdy každá ukazuje příběh z úhlu pohledu jiné postavy a někdy zdánlivě spolu ani nesouvisí. Dostáváme se takto do prostředí stockholmského podsvětí, které je spojené s podnikatelským světem, sledujeme příběh z pohledu Henningových blízkých osob nebo přihlížíme vyšetřování z pohledu našeho starého známého policisty Bjarna Brogelanda. Mimo to se při vypravování vracíme i do hlubší minulosti. Je nutné dávat proto dobrý pozor. Osobně mám ráda, pokud se v knihách střídá více dějových linek a proto mi styl Engerových knih plně vyhovuje.

Postava Henninga mi přirostla k srdci. Jeho tvrdohlavost, neústupnost a neopatrnost v chování ho často zavede až na hranu mezi životem a smrtí. Budete se o něho bát. Vražda novináře sice může vést k mimořádnému zájmu médií, ale pro jeho protivníky je natolik nebezpečný, že se ho přesto snaží zlikvidovat na každém kroku a za jakoukoliv cenu. Jenže Henning vůbec netuší, proč po něm jdou…

Na Engerovu Smrtelnou ránu jsem se nesmírně těšila. Předchozí díly série se ke mně dostávaly na přeskáčku a je to poměrně dlouho, co jsem je četla. Opominu-li předchozí detektivní případy, hlavní téma celé série a hlavně této knihy pro mě bylo: Kdo stojí za požárem, při kterém zemřel Henningův syn. Pro čtenáře, který předchozí díly nezná, jsou podstatné dějové prvky zachyceny i v této knize, takže ji určitě lze číst samostatně. Kdo bude chtít získat hlubší přehled o jednotlivých vazbách, doporučuji přečíst i předchozí čtyři díly. Věřím, že také zařadíte Thomase Engera ke svým oblíbeným autorům.

Na celou sérii Henninga Julla byla zakoupena filmová práva. Takže se můžete spolu se mnou těšit, až se setkáme s Henningem Jullem tváří v tvář.

autor: a.k · 05.08.2017 v 08:29 · přečteno 235x

Komentáře (0)