Petr Morkes: Komisař Vrťapka a tajemství mahárádžova vejce

recenze

Komisař Vrťapka a tajemství mahárádžova vejce (2013) / monushka
Petr Morkes: Komisař Vrťapka a tajemství mahárádžova vejce
Anotace knihy Komisař Vrťapka a tajemství mahárádžova vejce:
Neohrožený komisař Vrťapka se vydává po stopě zločinu, který se odehraje přímo v zákulisí mezinárodní soutěže kouzelníků. Do Psí Lhoty přijíždějí fakíři, břichomluvci, hadí ženy, sloní muži, polykači mečů a zázrační počtáři z celého světa, aby soutěžili o vzácné mahárádžovo vejce. Rudý Orient Express ale ve svých útrobách skrývá i jedno děsivé tajemství! V poklidném městečku zavládne chaos a nic už není jako dřív. Kdo se chce zmocnit vzácného vejce? Proč nevystoupí favoriti soutěže? A především, kdo se mstí na nevinných obyvatelích města? Otázek je mnoho a odpovědí se nedostává. Komisař Vrťapka se však nezalekne žádných kouzel. Společně se svými věrnými pomocníky, novinářkou Hermínou a bratrancem Čendou, unikne řadě rafinovaných léček a podnikne mnoho dobrodružných honiček, aby i tentokrát zvítězilo dobro nad zlem. Tak vzhůru za případem, ať nám nevychladne stopa!

Knih určených dětským čtenářům se na našem trhu objevuje nepřeberné množství a občas je dost těžké vybrat tu, která osloví čtenáře nejen svým vzhledem, ale i kvalitním obsahem. Před pár dny se mi dostala do ruky kniha od Petra Morkese s názvem Komisař Vrťapka a tajemství mahárádžova vejce.

Petr Morkes je český ilustrátor, spisovatel a komiksový kreslíř. Narodil se 14. prosince 1973 v Hradci Králové. V roce 2000 absolvoval na Fakultě architektury ČVUT v Praze a následně pokračoval studiem na katedře animované tvorby pražské FAMU. Je autorem postavičky psího detektiva komisaře Vrťapky, který je hlavním hrdinou jeho knih a detektivních komiksů. Tato postavička vznikla v roce 2003. Petr Morkes je ilustrátorem několika dětských časopisů.

Pokud ještě neznáte komisaře Vrťapku, dovolte mi, abych vás s ním seznámila. Komisař Vrťapka je sympatický psí detektiv, který působí ve Psí Lhotě. Má rád svou práci a do řešení případů se vrhá po hlavě. Při pátráních mu pomáhá jeho bratránek Čenda, který je rád, že může Vrťapkovi pomáhat. Další, kdo přidává svou ruku k dílu je jejich společná kočičí kamarádka Hermína.

Když už známe tři hlavní kladné hrdiny, můžete se pustit do příběhu. Ocitáme se ve Psí Lhotě, kde se uskuteční mezinárodní finále soutěže kouzelníků. Celá Psí Lhota je na nohou a velmi se těší, jak si tuto podívanou užijí. Na hlavního kouzelnického vítěze čeká cena, která nemá obdoby, již z toho důvodu, že jí věnoval sám velký mocný maháradža. Ale při cestě vlakem do Psí Lhoty se v Postoloprtech něco přihodí… Někdo se pokusí toto drahocenné vejce ukrást. A toto je ten pravý čas na to, aby se do případu zapojil náš komisař a jeho pomocník.

Podezřelých je hned několik, ale kdo z nich v tom má opravdu prsty? Že by snad dva chameleoni ze sourozeneckého tria Tros Chameleonos? Či snad Zlokrt s Hejskem Rejskem? U nich to ale nepřipadá v úvahu, protože jsou zavření pěkně v chládku, za mřížemi. A nebo snad ne?

To se dozvíte v celkem osmnácti kapitolách, které vás nenechají vydechnout. Kapitoly jsou kratší a mají výstižný název, takže můžete trochu tušit, o co v kapitole půjde. Celá kniha je doplněna o velmi krásně barevné a zdařilé ilustrace samotného autora knihy, Petra Morkese.

Dětští čtenáři, ale i jejich rodiče si přijdou při čtení na své. Zábavným a nenuceným způsobem pomáhají komisaři při jeho pátrání, seznamují se s podezřelými, hledají stopy a pomáhají dopadnout pachatele. Líbí se mi, jak kniha zapojuje čtenáře do děje.

Dále se mi na knize líbilo zvýrazňování důležitých slov, vět. A nejen to, celý příběh oživují i komiksové bublinky s komentáři postav. S tímto jsem se v dětské knize setkala poprvé a mohu říci, že se to mé dceři i mně samotné zamlouvá.

Ačkoliv je kniha určená pro dětské čtenáře od šesti let, mé dvou a půl leté dceři se kniha zalíbila na první pohled. Když se jí kniha dostala do ruky, její nejoblíbenější kniha - Ferda mravenec šel, chudák, stranou a začala se věnovat prohlížení komisaře Vrťapky. Teprve poté, co se pokochala krásnými obrázky, mi dovolila knížku číst. A večer jí nestačilo přečíst dvě kapitoly, ale musela s knížkou i usínat. Takže si myslím, že nejen u mé dcerky, ale i u dalších čtenářů bude mít kniha velký úspěch.

Kniha Komisař Vrťapka a tajemství mahárádžova vejce volně navazuje na titul s názvem Komisař Vrťapka a prokletí zubu moudrosti.

Nakladatelství: Morkes s.r.o.
Počet stran: 68

Komentáře (0)

kniha Komisař Vrťapka a tajemství mahárádžova vejce recenze