Pět lidí, jeden osud

recenze

Pět (2015) 5 z 5 / Safienka
Pět

Kdo zná geocaching, určitě ví, jak je těžké najít kešku. Najdete si místo, zapíšete správné souřadnice, možná poznamenáte pár záchytných bodů, vezmete GPS, sešitek a vyrazíte. Někdy je to záležitost na chvíli, někdy na několik hodin. Náročnost terénu bývá různá a dost často má svůj význam. Kdo se jednou zapojí do geocachinu, ten se zamiluje.

Mě to také pohltilo, i když přiznávám, že aktuálněji je na tom líp tato kniha. Nemohla jsem od ní spustit zrak a pořád přemýšlela (opravdu až téměř dokonce), kdo je tím vrahem, který zanechává na určených souřadnicích kusy lidského těla. Dost často mě mrazilo, což podporovala skvěle vybraná obálka.
Ještě dříve, než se dostaneme k první mrtvole, se seznamujeme s hlavními aktéry. Beatrice Kasparyová a Florin Wenninger tvoří vyšetřovací dvojici, mezi kterou to prostě jiskří. I když je to nejvíc patrné až na konci. Jejich další spolupracovníci nejsou tak důležití, ale i přesto je jim pár vět věnováno. Autorka tak vykresluje tým, který je zřejmě jako každý jiný pod tlakem a lehkým nepochopením.

Beatrice se k práci vyšetřovatelky dostává díky svým vlastním zkušenostem, které nejsou nikterak krásné a o kterých se víc dozvíte až tak za půlkou.
První mrtvé tělo patří ženě. Najdou ji krávy, což je snad jediná humorná scéna, kterou v knize naleznete. Na nohou má vytetované souřadnice. Dvojice vyšetřovatelů se vydává chtě nechtě po jejich cíli. Co jiného jim také zbývá. Protože jistota, jestli se jedná o vraždu či nikoliv, není stoprocentní. Přes své různorodé myšlenkové pochody se dostávají k místu určení, první kešce. Nikoho nemůže překvapit, že tu najdou něco opravdu ošklivého, kus lidské ruky zatavené ve folii a hlavně vzkaz a nápovědu k další keši. Teď už je to jistota. Jedná se o vraha, který ví něco o geocachingu a chce si hrát. Takovýto vrah málokdy chybuje, neboť je neustále o krok před Vámi. To zjišťuje nejen Bea, ale i Florin a zbytek týmu. Salcburská kriminálka má o zábavu postaráno.

Vzkazy, které jsou taktéž hádankou, není lehké vyřešit. Tým se dostává k několika lidem, kteří jsou stále záhadou. Co je cílem této ne moc zábavné hry? Proč zrovna těchto pět osob? Případ se stává ještě osobnějším, když si začne vrah SMSkovat s Beatricí. Její životní osud není nikterak pohodový. Zapojeny jsou i děti a několik dalších rodinných příslušníků. Strach se o Beatrici otírá čím dál víc. Začnou mizet svědci a tato psychologická hra je čím dál náročnější.
Skóre je několik uřezaných orgánů, pár mrtvol, chybějící svědci a hlavně pořád záhadný vrah. Napětí by se dalo krájet. Když už se konečně dobíráme ke konci, začne se rozkrývat celý případ. Pomalými krůčky, pěkně po tmě s baterkou a s Beatricí.

Pravdu se dozvíte i vy, pokud vydržíte do konce. Možná ji spatříte dřív, pokud budete hodně bystří a znalí čtenáři.. Přestože tušíte a věříte, tak Vás autorka napíná až do naprostého konce. A to se mi líbilo.

Styl byl čtivý, kapitoly (jestli se jim tak dá říkat) dlouhé a téma neokoukané.
Určitě doporučuji!