Per aspera ad astra.

recenze

O(byčejný) život (2014) / candlessinka
O(byčejný) život

Soubor hořkosladkých povídek "O(byčejný) život" je v pořadí již třetí knihou Jaroslava Irovského, mladého, nadějného spisovatele, o němž určitě ještě uslyšíme. Současný literární génius a nekonvenční "olomoucký" bohém v jedné osobě (jak sám o sobě rád tvrdí) vydal předchozí dvě sbírky povídek ("Jak jsme slavili Velikonoce a jiné humoresky" /2012/, "Příběhy sráče" /2013/), které se setkaly s úspěšnou odezvou čtenářů.
Nejiné ambice má i jeho nový literární počin. Dvaadvacet skvěle vystavěných povídek, to jest zážitků, vzpomínek, obav, vytoužených představ, fikcí o(byčejného) života protkaných ironií, sarkasmem, humorem, beznadějí i nadhledem autorovi vlastních, doplněné o dvě básně. Knižní titul osloví každého, kdo (ne)kráčí ve škrobeném stádu oveček, ale navzdory nebo i díky tomu bere svůj životní úděl s nadhledem, humorem a dávno sundal pomyslné růžové brýle. Autor hlavního hrdinu vykresluje jako psance, jenž vzdoruje společensky žádoucí normě pokorné loutky systému (studuj-pracuj-postav dům, zasaď strom, sploď syna, pracuj-odejdi do důchodu-chcípni). Nejlepší obranou je útok, ať už pasivní (rebelie don quijotských bojů s větrnými mlýny v množství prolitého alkoholu hrdlem, následovaná podlehnutí stavu chatrného zdraví životního stylu vyděděnce přibarvená hypochondrickými katastrofickými autodiagnózami) či aktivní (výsměch konzumního standardu, utahování si ze všech kolem, upřímnost, jež vyloudí úsměv na tváři, zjištění že i sráčství otevírá nejedna železná vrata a cesty do středu ženských klínů a tak pro sebe může vytěžit maximum ale hlavně držení se hesla: píšu, tedy jsem).
Jednotlivé povídky "O(byčejného) života" jsou napsány tak čtivě, že nelze položit záložku a zavřít knihu v půlce kapitoly. Děj, styl, popis osob, prostředí, myšlenek, brilantní dialogy, to vše čtenáře přirozeně žene až k gradující pointě, jejž vyloudí úsměv na tváři.
Dámy a pánové, zkrátka knihomolové: strávit pár dní v posteli s panem Irovským v ruce je záruka kvalitního čtenářského zážitku i prožitku, které nás utvrdí ve zkušenosti, že i když je hlavní hrdina (či kdokoli z nás) na dně, vždy má dostatek vnitřní síly na to, se od něj odrazit. (L)

Soa
21.10.2016

Jarda se ukázal v pravém světle a moc dobře ví, jak si ZÍSKAT čtenáře/ky. Nechybí sarkasmus, sprosté slovo, ale také něco málo ze života bohéma (beztak ty nejlepší perličky se nikdy nedozvíme :)
Doporučuji všem, kteří mají rádi syrový styl psaní!!! ;)