Páté evangelium

recenze

Páté evangelium (2016) 5 z 5 / MMacicekk
Páté evangelium

Na tuto knihu jsem se velmi těšila i přesto, že jsem nevěděla, co od ní očekávat. Anotace zněla velmi slibně, ale na druhou stranu jsem se obávala, že kniha bude plná náboženského textu a nezaujme mě. Autor byl pro mě rovněž neznámý. Jeho první román Pravidlo čtyř, který byl vydán v roce 2005, jsem nečetla. Jak si Páté evangelium nakonec u mě vedlo?

Před dvěma tisíci lety se ze Svaté země vydali dva bratři šířit křesťanství. Svatý Petr zamířil do Říma a stal se zakladatelem západního křesťanství, jeho bratr Ondřej doputoval do Řecka a je považován za zakladatele křesťanství východního. Celá staletí zůstala církev jednotnou institucí, ale před tisíci lety se Západ a Východ rozdělily. Posledním přáním papeže Jana Pavla II. bylo sjednotit katolicismus a pravoslaví. Kniha Páté evangelium je příběhem dvou bratrů, katolických kněží, z nichž jeden je příslušníkem západní církve a druhý východní...

Hlavními hrdiny jsou Alexander Andreou, kněz řeckokatolické církve, jehož prostřednictvím je děj vyprávěn a jeho bratr Simon Andreou, kněz církve římskokatolické. Otec Alex žije se svým pětiletým synem Petrem ve Vatikánu. Matka malého Petra a zároveň Alexova manželka Mona je opustila, když bylo Petrovi jedenáct měsíců. Otec Simon je schopným diplomatem Svatého stolce, ale žije sám, neboť mu jeho náboženství nedovoluje se oženit a mít děti. Jeho hlavním posláním je znovusjednocení dvou největších církví na světě. Pokračuje tak ve šlépějích svého otce, který se toho bohužel nedožil.

Jednou ve večerních hodinách zavolá Alexovi bratr Simon s naléhavou prosbou, nechť pro něj okamžitě přijede do zahrad Castel Gandolfu. Alex neváhá a okamžitě vyráží za bratrem, kterého najde zcela apatického se známky šoku u mrtvého těla, jenž patří jeho příteli Ugolinu Nogarovi. Ten je zavražděn pouhý týden před otevřením výstavy, která měla odhalit něco velkého a šokujícího. Do výstavy byla zasvěcena jen hrstka lidí, takže začnou vyplouvat na povrch různá obvinění a vyvstávat nečekané otázky.

Otec Alex se začne obávat nejen o své bezpečí, ale hlavně o bezpečí svého syna, neboť to byl on, kdo pomáhal Ugovi s výkladem evangelií. Ugo totiž ve vatikánské knihovně objevil starý biblický rukopis - páté evangelium, též nazývaný jako Diatessaron, na jehož základě by mohl potvrdit pravost Turínského plátna. O pravou relikvii by totiž měly zájem obě církve - řeckokatolická i římskokatolická, což by celou situaci značně zkomplikovalo. Nedlouhou poté padne obvinění, které Alexem otřese. Do případu se vloží kanonický soud, který má svá zvláštní pravidla a jehož nejvyšším trestem je exkomunikace. Začíná tak boj s časem.

Začátek knihy je rozvláčný, pár desítek stran mi trvalo, než jsem se začetla. Odložit knihu by však byla velká škoda. Jakmile totiž přijde řeč na Turínské plátno, konečně začne mít kniha nějaký spád. Následující kapitoly jsou velmi napínavé, čtivé, obracíte stránku za stránkou neuvěřitelnou rychlostí. Námět je velmi originální, autor píše o Turínském plátně a Evangeliích velmi atraktivně, předně pro ty, kteří o něm dosud neslyšeli. Přiznám se, že já jsem dosud o existenci Turínského plátna neměla ponětí a ještě před samotným přečtením knihy jsem si o něm hledala informace. Téma křesťanství a evangelií autor vysvětluje opravdu podrobně, ale přesto srozumitelně, takže i laik vše pochopí. Rovněž se dozvíme něco zajímavého z historie křesťanství, též o kanonickém soudu, jenž se řídí kanonickým právem a kodexem. Neméně zajímavé je celkové vylíčení života ve Vatikánu.

Kniha je napsána jednoduchým stylem, čte se velmi lehce, děj je plný napětí a očekávání, co přinesou další stránky. Líbilo se mi, že autor stále mlžil, často čtenáři odkryl nějaká fakta, která v závěru vůbec nic nového nepřinesla. Nejednou jsem při čtení měla jasno o motivu a přitom jsem byla vedle jak ta jedle. Posledních 100 stran přečtete jedním dechem. Dočkáme se překvapivého a nečekaného rozuzlení, které je ve své podstatě velmi jednoduché. Autor nás totiž celou knihu mistrně vodí za nos, aby nám na konci vyrazil dech.

Tato kniha svým tématem není určena pro každého čtenáře. Pokud však máte rádi romány spisovatele Dana Browna či Umberta Eca, k nimž je kniha přirovnávána, s jeho koupí neváhejte. Jistě se vám bude líbit a nezklame vás. Knihu doporučuji náročnějším čtenářům, kteří mají rádi originální příběhy plné napětí a konspiračních teorií s náboženskou tématikou. Kniha za přečtení opravdu stojí a zaručuji vám, že si ji maximálně užijete.